45-årige Magnus Ringmar, uppväxt på Gotland, blir ny vd för OTW Television. Sedan 2011 har han varit försäljningschef på OTW Television. Nu tillträder Ringmar som ny vd vid månadsskiftet maj/juni.
– Det känns väldigt roligt. Spännande och utmanande, säger Magnus Ringmar.
Spelar på Gotland
Han flyttade från ön 1990 för att studera till civilekonom. Efter det att han blev klar med studierna har han bland annat arbetat på produktionsbolagen Meter och Mastiff. Under uppväxten på Gotland spenderade han mycket tid på fotbollsplanen. Han tillhörde det framgångsrika pojklaget i VIF Gute födda 1968 med spelare som Per Olsson Appelgren och Joakim Söderstrand. Sedan var han med att ta upp VIF Gute från division 5 till division 2.
– Jag kommer ner varje sommar för att spela veteranfotboll med grabbarna. Det är en kul tradition, säger Magnus Ringmar och skrattar.
Vad ser du för utmaningar med ditt nya jobb?
– Hela branschen står för en utmaning då det gäller att komma på nya och härliga idéer och program för tv, säger Magnus Ringmar.
Som ny vd för OTW Television kan det komma att bli ett besök på Almedalsveckan i sommar. Veckan är dock viktigast för systerbolaget OTW Communication.
– För vår kommunikationsdel är veckan väldigt viktig. Det kan bli så att jag kommer ner under veckan. Men det är ett fantastiskt sätt för Gotland att profilera sig och synas, säger Magnus Ringmar.
Han efterträder Anders Sundberg som slutade som vd i fjol.