Greenpeace har dokumenterat

Greenpeace har gjort dykningar omkring Polo M och dokumenterat oljeutsläppet från fartyget. Framöver kan organisationen använda erfarenheterna från Polo M i sitt arbete för att det ska krävas särskild behörighet för de skeppare som trafikerar Östersjön.

Gotland2004-12-08 06:00
Ett par representanter från miljöorganisationen Greenpeace besökte Gotland och Botvaldevik i helgen. De dokumenterade oljeutsläppet på stränderna oc h i vattnet och erbjöd sina tjänster till räddningstjänsten på Gotland.
Just då behövde räddningstjänsten ingen förstärkning från Greenpeace, men Dima Lytvinov, som leder havskampanjen inom Greenpeace Norden, förklarar att man är beredd att komma om räddningstjänsten kallar:
? Erbjudandet står fast. Om de behöver hjälp så kan vi komma över med egen utrustning inom några dagar. Vi har erfarenheter från oljesaneringen i Skåne och vi fick många lovord för det arbete som vi utförde där.
Även om Greenpeace inte handgripligen deltar i oljesaneringsarbetet på Gotland så kommer de att arbeta vidare med frågan. Dima Lytvinov vill inte föregripa utredningen om vad som var orsaken till Polo M:s grundstötning, men om det visar sig att olyckan berodde på besättningens agerande kommer man att lyfta fram denna olycka som ett bevis på hur viktigt det är att det finns en särskild behörighet för att få trafikera Östersjön.
? Var det inget tekniskt fel på fartyget så tyder det mesta på att olyckan berodde på dåligt sjömanskap. Vi ser hela tiden hemska historier och exempel på besättningar som inte har förstånd på hur man kör fartyg, men som ändå går genom Östersjön med stora oljetankrar, säger Dima Lytvinov.
I mitten av december kommer Greenpeace att ha ett möte med sjöfartsverket där man framför kraven om att det ska införas särskilda krav på besättningar på de fartyg som går genom Östersjön.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om