Hade spel- terminal för engelska SSP i sin kiosk

Jag har inte gjort något fel. Från det engelska företagets företrädare sa man att verksamheten var laglig och jag har bara varit ombud för dem.
Så försvarade sig Aly Abadi när han på torsdagen stod åtalad för brott mot lotterilagen.
I hans kiosk på Österväg kunde en kontrollant från lotteriispektionen spela på odds på engelska fotbollsmatcher hos vadslagningsfirman SSP. Ett företag som inte har något lotteritillstånd i Sverige.

Gotland2004-04-16 04:00

SSP försökte för några år sedan ta sig in på den svenska marknaden och utmana det rådande spelmonopolet. Men de företagsinnehavare där man placerade ut spelterminaler blev konsekvent polisanmälda och nu gäller i stället spel via internet.
I går var det slutligen dags för den uppskjutna rättegången i den gotländska delen av denna försöksverksamhet. Åtalad vid Gotlands tingsrätt var Aly Abadi som i sin kiosk Alis utanför Österport hade en spelterminal från SSP uppställd i ett år från 28 maj 2001 till 31 maj 2002.
Han åtalades därför för brott mot lotterilagen eftersom han enligt åklagaren i yrkesmässig verksamhet främjat spel vid utländskt lotteribolag.
Det hela uppdagades när den statliga myndigheten Lotteriinspektionen i maj 2002 genomförde en inspektion på Gotland. Deras företrädare gick då in vid Alis och spelade 30 kronor vid SSP på spelformen "Super 567" på fotbollsresultat i engelska ligan. Enligt talongen framgick det att spelet var Londonbaserat. Enligt lotterilagen får men inte ha spel i Sverige med utländsk huvudman och därmed polisanmäldes kioskägaren.
Aly Abady medgav att det varit möjligt att spela på SSP i hans kiosk. Anledningen var att han stått i kö för att få Svenska Spels spelformer och då läst en annons från SSP enligt vilken företaget var berett att ställa upp lagliga maskiner. Kontakt togs och de placerade en terminal i kiosken för oddsspel på fotboll.
­ Deras representant sa att det var lagligt, intygade Aly, och jag kunde inte så mycket om svenska lagar. Men det fungerade inte så bra. Men jag har bara varit ombud för dom, jag har inte gjort något fel, SSP är ansvariga.
<span class=MR>Tre har tillstånd</span>
Telefonförhör hölls på åklagarens begäran med Jan Nyrén, chefsjurist på Lotteriinspektionen. Denne redogjorde för att de enda som får tillstånd för lotterier i Sverige är staten (där Svenska Spel är huvudaktör), hästsporten och folkrörelserna.
­ Eftersom en ombudsterminal för ett utländskt spelbolag fanns hos Alis kiosk har man förmedlat ett utländskt lotteri och det är kriminaliserat i Sverige. SSP har inget lotteritillstånd här.
Extra åklagaren Ulrika Thorsén konstaterade att Aly erkänt att han tagit emot vadhållning och att SSP är ett utländskt bolag. Att som Aly gjort, hävda att han varit okunnig om gällande lagstiftning, håller inte för att undgå ansvar. Tvärtom bör man ta reda på vad som gäller om man är verksam i denna bransch, menade åklagaren.
För brott mot lotterilagen stadgas böter eller fängelse i högst sex månader.
­ Åtalet är styrkt och Aly Abady bör dömas till böter.
Dom meddelas 22 april.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om