Gotlands bästa och sämsta campingar 2024

Att det är populärt att campa på Gotland råder inga tvivel om. Här är listan över campingarna med höst respektive lägst besöksbetyg.

Campingarna på Gotland har höga snittbetyg enligt Google Maps, men det finns vissa skillnader campingplatserna emellan.

Campingarna på Gotland har höga snittbetyg enligt Google Maps, men det finns vissa skillnader campingplatserna emellan.

Foto: Maja Steen Danielsson

Gotland2024-07-23 05:30

Tidigare i somras publicerade Aftonbladet en kartläggning av Sveriges campinganläggningar och rankade dem baserat på besöksbetyg från Google Maps. Av kartläggningens 717 campingplatser är 16 stycken hemmahörande på Gotland. Ingen av de gotländska campingplatserna tog sig in på topplistan, men ingen hamnade heller i botten.

Trots Gotlands stabila placeringar i mitten finns det vissa variationer i besöksbetygen. I toppen ligger Gangvide Farm, Fide Äventyrsby och Camping och Solhaga Camping med betyg på 4,5 av 5. Och i botten med betyg på 3,6 av 5, som med nationella mått mätt ändå är högt, finns både Snäck Camping och Tofta Camping.

Helagotland gav sig ut för att se vad besökare tycker är viktigt när de väljer var det ska parkera husbilen eller sätta upp tältet. På Snäck Camping utanför Visby står rader av både husbilar och tält. 

– För oss som tältar och inte har husbil eller husvagn är det viktigt med plana ytor. Det är också viktigt att det finns skugga så att det inte blir för varmt, säger camparen Alex Vinsanius. 

undefined
Camparen Alex Vinsanius kollar efter plana ytor och skugga när han ska sätta upp tältet.

Två andra som campar här är kompisarna Oscar Linde och Erik Solfors. För dem är det läget som är mest avgörande i val av campingplats. 

– Det är viktigt att den ligger nära havet eller vid en sjö, säger Erik Solfors. 

Oscar Linde instämmer men tycker också det är viktigt med transportmöjligheter.  

– Ett plus är verkligen när campingplatsen har cyklar att låna ut, så att man kan göra utflykter även om man inte har bil, säger han. 

undefined
Campingbesökarna Erik Solfors och Oscar Linde tycker det är bra när det finns cyklar på campingen.

Vad gäller besöksbetyg på internet anser kompisarna att det inte väger särskilt tungt i val av camping. Det är framför allt tips från vänner och bekanta som avgör vilken plats man väljer.

På Kneippbyn, söder om Visby, hittar vi den rutinerade camparen Jimmy Srisomboon som reser med sin son. Efter flera somrar av besök på olika campingplatser har han kommit fram till att det viktigaste är att det finns roliga saker att göra för barn.

– Att det finns en matbutik i närheten och bra möjlighet att diska är också viktigt. Men framför allt kollar jag på om det finns aktiviteter för barn, säger han. 

undefined
Jimmy Srisomboon campar på Kneippbyn och tycker det är viktigt att det finns möjlighet att diska på campingen.

En annan som är van att campa är Susanne Jäderkvist. Hon tar sig runt med husbil och för henne är det helt och hållet läget på campingen som avgör.

– Det bästa med Kneippbyn är att det ligger så nära Visby. Då kan man cykla in till stan på dagsutflykt, säger hon.

Campingars snittbetyg

Solhaga Camping – 4,5
Gangvide Farm – 4,5  
Fide Äventyrsby och Camping – 4,5 
Sudersand Resort – 4,3 
Kneippbyn Camping – 4,1    
Ekevikens Camping – 4,1 
Lickerhamns Semesterby – 4,1  
Björkhaga Strandby – 4,1  
Visby Strandby – 3,9 
Sandviken Strandby – 3,9 
Ljugarns Semesterby och Camping – 3,9 
Ronehamn Camping – 3,8 
Åminne Fritid och Havsbad – 3,8 
Burgsvik Camping – 3,7 
Tofta Camping – 3,6 
Snäck Camping – 3,6 

Källa: Google Maps

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!