Hårdare kontroll av parkeringsplatser

Nu ska kommunens parkeringsvakter även kontrollera parkeringarna vid lasarettet, vårdcentraler och vid Säveskolan.Det beslutade tekniska nämnden i går.

Gotland2008-03-20 04:00
Det är problem med parkeringarna på så kallad kvartersmark som ägs av kommunen. Det gäller bland annat vid Visby lasarett, på Kaserngatan i Visby hamn, vid vårdcentralerna i Visby och Hemse vårdcentrum samt vid Säveskolan.

Tar platser från patienter
Dels parkeras bilar så att det hindrar utryckningsfordon, främst ambulanser, dels medför olovlig parkering att grannar störs och att grönytor körs sönder. Dessutom innebär det att anställda tar de parkeringsplatser som är avsedda för patienter och andra kunder i kommunen.
Därför inför kommunen nu parkeringsövervakning.
- Hittills har det legat på dem som bedriver verksamhet i husen vid parkeringarna. Men det är svårt att rapportera en arbetskamrat. Därför lägger vi nu detta på parkeringsvakterna i kommunen, säger kommunens tekniska direktör Bertil Klintbom.
De bilar och motorcyklar som parkeras i strid med bestämmelserna kommer att få betala en kontrollavgift. Information ska gå ut till alla berörda och skyltningen ska ses över. Parkeringsövervakningen införs under våren.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om