Med vilken rätt anser andra, oftast män, att de kan kommentera kvinnors utseende och kroppar? Det frågar sig Maya Arfvidson och berättar om den verklighet hon upplever.
– Det händer hela tiden. Häromdagen var det en som undrade om vi ska ha en bebis till, säger hon och berättar om reaktionen när hon berättade för den medelålders okända mannen att hon inte är gravid.
Istället för att be om ursäkt var hans svar, liksom många andra främlingars, att försöka skoja bort den pinsamt uppkomna situationen.
– Första gången det hände blev jag jätteledsen, jag har en bakgrund med kroppskomplex och ätstörningar, säger Maya Arfvidson och berättar att hon sällan orkat bemöta eller säga ifrån när hon blivit utsatt.
Däremot har ogenomtänkta kommentarer fått henne att tänka sig för.
– På jobbet försöker jag att spänna in magen och att inte se gravid ut.
Maya Arfvidson har två barn och erfarenheter av att vara gravid, där en kvinnas mage i mångas ögon blir offentlig och tillåten för alla att röra vid.
– Gravida kvinnor får ofta en klapp på magen. Det vill man inte ha – vare sig man är gravid eller inte. Det blir jättekonstiga situationer där man inte kan säga nej. Visst, ta på min mage, men man undrar varför och vad de får ut av det, säger hon.
En graviditet kan vara känslig av så många skäl, Maya Arfvidson uppmanar alla att låta bli att kommentera eller ställa frågan.
– Om en kvinna är gravid är det hennes ensak att berätta det, säger hon.
Det är fler medelålders män än yngre som kommenterar Maya Arfvidsons kropp, upplever hon. När hon jobbade i hemtjänsten fick hon en gång frågan vad hennes man skulle med hennes bröst till?
– Att ha små tuttar var inte bra. Som tjej är man så van vid det, att lära sig att man måste passa in för männen, säger hon.
Maya tror egentligen inte att de som kommenterar hennes utseende vill något illa, eller har uppsåt att trycka ner henne.
– Det är en maktgrej och de behöver lära sig om hur man beter sig, säger hon.
Hon berättar om det stora stöd hon fått efter den insändare hon skrev i ämnet och som publicerades i GA i tisdags.
– Många har upplevt samma sak – att de får kommentarer om sin kropp. Små eller stora bröst eller rumpa, saker som ingen annan borde bry sig om!
Maya Arfvidson berättar att hon blir glad över de reaktioner hon fått efter sin insändare, och menar att debatten om kvinnors utseende och mäns kommentarer behövs och ska uppmuntras.
– Det är inte våra kroppar som definierar vilka vi är som personer. Det sitter inuti oss. Kvinnor blir ofta dömda för hur de ser ut, men det finns så mycket mer, och alla kroppar är bra kroppar, säger hon om de snedvridna idealen som finns i samhället på hur en människa ska se ut.
Hennes råd till män är att sluta yttra sig om kvinnors utseenden och kroppar – och till kvinnor att våga säga ifrån när någon passerat gränsen.
– Vi är väldigt bra på att bara ta saker och att vara tysta. Kvinnor blir ofta ledsna inuti, men jag tycker att det är bra att vi blir ledsna utanpå och att vi säger ifrån, förklarar att det sårar oss, och att man blir arg, säger hon.
Maya Arfvidson berättar att alla gånger hon fått utstå kommentarer finns kvar i hennes minne. Särskilt de från män som undrar om hon väntar barn.
– Min äldsta dotter är sex år, under de åren har jag fått höra att jag är gravid. Ska jag behöva ha det så till jag kommer ur fertil ålder?