En sammanställning från nyhetstjänsten Newsworthy visar att de flesta som köper ny bil på Gotland väljer en neutral färgskala. I snitt går det tre grå bilar på varje färgad ny bil som har sålts.
Av totalt 48 886 bilar på Gotland bär 27 659 en svartvit nyans. 9 593 är helt grå, att jämföra med exempelvis 875 gula bilar och 105 lila. Viktor Stumle är stolt ägare till en av de 875 gula, en VW Polo från 1999.
– Vi kallar den ”Hönan”. Jag uppskattar färgen jättemycket. Både jag och barnen blir glada av den, säger han.
Förutom en smittande gul glädje i trafiken är hans äldre och mindre bil betald och avskriven, och mycket billig i drift.
– Jag tankar den nästan aldrig och är jättenöjd, säger Viktor Stumle.
Den färg- och bilintresserade kan konstatera att starka färger tycks vara ett mode som har gått ur tiden. Bara 86 av öns 875 gula bilar är tillverkade efter 2015. Den diskreta trenden kan ha med andrahandsvärdet att göra. I en ny undersökning som Kantar Sifo gjort, på uppdrag av bilförsäljningssajten Kvdbil, uppgav 44 procent av de tillfrågade att ”fel” färg på bilen avskräckte från köp. Den mest avskräckande färgen är enligt undersökningen rosa, följt av orange, gul, röd och lila. De mest eftertraktade färgerna är i stället svart, silver eller just grå.
– Jag tycker att grå är en snygg färg. Vi har haft vit, röd och gul, men grå bil passar mig, säger Annika Granat bakom ratten i sin Mercedes.
Hon menar att färgen är lugnande, något som kan vara bra i trafiken, men också har en stor fördel till:
– Blir den smutsig syns det inte på samma vis!
När Veronica Eklund för åtta år sedan fick chansen att välja färg på bilen önskade hon sig däremot något mer färgglatt. Valet blev en mörkt blå Subaru.
– Det är alltid kul med färg och jag tycker blått är fint på en bil, säger hon.
På parkeringsrutan strax intill kliver Ulla Ronström Lundgren ur sin tvåfärgade Citroën, vit med rött tak. Hon är fortfarande blixtförälskad.
– Jag är så kär i den, säger hon och berättar hur hon passade på, när maken Frank var bortrest:
– Jag visste ingenting, säger han.
Genom de stora skyltfönstren hos bilfirman hade Ulla Ronström Lundgren sett sin kärlek på fyra hjul, färgsatt invändigt av ett modemagasin.
– Det är franska Elle som har designat den. Jag smög utanför, och Frank fick åka och hämta den gamla bilen när han kom hem, säger hon.
Nu är det inte bara Ulla Ronström Lundgren som tycker om den tvåfärgade ögonstenen.
– Barnbarnen kallar den ”Tårtbiten” eller ”Ullabilen”, säger hon.