Han är med i styrelsen i föreningen Kungsörn Sverige som nu slår larm om att den illegala jakten ökat.
Mellan 1993 och 2011 stod illegal jakt för omkring sex procent av de döda kungsörnar som hittades. Hittills i år är siffran 35 procent.
Siffrorna gäller de döda örnar som hittats och som skickats in till SVA, Statens veterinärmedicinska anstalt, för obduktion.
- Om det är tillfälligt eller en ny trend är svårt att säga. Hur många örnar som verkligen dödas genom illegat jakt går inte att säga. De som skjuter örnar är inte så intresserade av att fåglarna ska hittas, menar Måns Hjernquist.
Kungsörnen är fridlyst sedan 1924, men den lämnas ändå inte i fred.
- Det finns en del som inte gillar örnen. De ser den som ett hot mot tamdjuren, kanske främst inom rennäringen men även bland dem som har lamm, säger Måns Hjernquist.
En annan orsak till att kungsörnar skjuts är att de ses som konkurrenter om viltet.
- Det är en liten grupp jägare som skjuter örn, men denna avart gör att även oskyldiga drabbas av dåligt rykte, menar Måns Hjernquist.
I Sverige finns omkring 450 häckande par av kungsörn. Av dessa finns cirka 40 par på Gotland.
- År 2001 sa riksdagen att målet är 600 häckande par i Sverige, så det är en bit kvar. Det går långsamt för kungsörnen att växa i antal. Ungefär 80 procent av örnens ungar dör under det första året. Även under deras andra år är det många som får sätta livet till, säger Måns Hjernquist.
Han efterlyser aktiva satsningar på förebyggande åtgärder, bland annat med större samordning och samarbete mellan myndigheter.
- Det handlar också om att sprida riktiga fakta. Men man måste också vara beredd på att ge stöd till dem som drabbas av örnen, till exempel lammbönder, säger Måns Hjernquist.
På Gotland har hittills i år hittats en död ung kungsörn med skottskador i huvudet.