Inga bostäder ska byggas på Norderstrands camping
Det blir inga bostäder på Norderstrand. Det blir inte ens en utredning.Detta sedan folkpartisten Bror Lindahl tillsammans med s+v i en votering i kommunstyrelsen röstade för avslag och vann med siffrorna 8-7.Det är Staffan Bergwall (m) som i en motion tyckt att man helt eller delvis skulle bygga bostäder på Norderstrands camping.
I övrigt följde man budgetförslaget för 2003 från beredningens förslag som vi redovisade i förra veckan och på onsdag i nästa vecka blir det fullmäktiges tur att säga sitt.
Vid kommunstyrelsens sammanträde i går yrkade Brittis Benzler (v) på att partistödet skulle minskas med tre miljoner kronor nästa år i stället för två, som majoriteten föreslagit.
Vidare ville hon att det kompletterande sparbetinget för barn- och utbildningsnämnden skulle vara en miljon lägre än majoritetsförslagets åtta miljoner och att det generella sparbetinget för hälso- och sjukvårdsnämnden skulle vara sex miljoner kronor i stället för tio.
<span class=MR>Enligt majoriteten</span>
Däremot ville Brittis Benzler höja sparbetinget med en miljon kronor inom finansförvaltningen (förslag 5 miljoner kr).
Hon ville också minska anslaget mer än majoriteten, till turistföreningen med en halv miljon och med lika mycket när det gäller Almi.
Men hon fick inte gehör för något av yrkandena. Det innebär att majoritetens förslag gäller.
Det innebär 0,5 miljoner kr mindre nästa år till Almi och högskolan och 0,6 miljoner kr mindre till turistföreningen.
Vidare föreslår kommunstyrelsen att hushållningssällskapet får 10 000 kronor mindre i bidrag och att bidragen slopas helt för ett antal organisationer. Nuvarande anslag inom parentes: Hemvärnet (40 000 kr), Lottorna (4 000 kr) Civilförsvarsförbundet (26 000 kr).
Patientavgifterna föreslås höjda nästa år. Oppositionen var emot detta men förlorade omröstningen med 8-7.
Förslaget betyder 150 kr i primärvård (140), besök hos specialistläkare på lasarettet 300 kr (250) och besök på akuten eller hembesök 400 kr (300).
<span class=MR>Ökad vårdkonsumtion</span>
Av princip är vi emot en höjning. Vi tror heller inte att det ger så mycket intäkter, då man snabbare når upp till högkostnadsskyddet på 900 kronor. Dessutom tror vi att en höjning leder till en överkonsumtion av vård, säger Sonia Landin (s).
Votering blev det också om de planerade sex vindkraftverken vid Odvalds i Klintehamn.
Omröstningen slutade 13-2. Det var Bror Lindahl (fp) och Nils Ronqvist (kd) som var emot.
De ville att man först skulle ha en plan klar för Klintehamn och även för vindkraftsutbyggnaden på mellersta och norra Gotland.
<span class=MR>Enighet</span>
Däremot var det full enighet om förslaget att köpa in Nybergs tomt på Österby i Visby för Säveskolans transporttekniska programmet.
Nettokostnaden blir drygt 6,3 miljoner kronor.
Om fullmäktige går på det här förslaget, så frigörs marken på gamla A7-området för planerade äldrebostäder, ett bygge som skall komma i gång i slutet av året.
Tidigare beslut om beräkningsunderlaget när det gäller maxtaxan inom barnomsorgen stämmer inte.
Därför föreslås fullmäktige nu beslut att underhållsbidrag och studiepenning inte skall ingå i beräkningsunderlaget.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!