"Kollision med lastfartyg orsak till förlisningen"

Statens haverikommission har utrett fiskebåten Drotts förlisning sydväst om Stora Karlsö den 11 januari i år. Haverikommissionen drar inga säkra slutsatser av de fakta som har framkommit. Kommissionen talar bara om tre "möjliga orsaker".
Den omkomne fiskaren Kenneth Ahlgrens far Sven är starkt kritisk till haverikommissionens rapport. Han anser att det är i det närmaste fullt klarlagt att det var en kollision med ett lastfartyg som var orsak till förlisningen.

Gotland2003-12-20 04:00
Lördagen den 11 januari 2003 var en dag med en mycket kall men lugn morgon. Under dagen blåste det upp, det snöade och det blev ett riktigt busväder.
Vädret i sig självt var dock inte orsak till att Drott den här dagen gick under med två man ombord. Det råder enighet om att något måste ha tillstött. Men vad?
<span class=MR>Videofilm</span>
Haverikommissionen har haft tillgång till den videofilm som från Belos togs av den lokaliserade fiskebåten på havets botten. Samma videoupptagning har Sven Ahlgren och fiskaren Gert Jacobsson med flera sett. Tolkningarna skiljer sig mycket.
Så här säger haverikommissionen:
lDet kan vara nedisning med åtföljande kantring som orsakade olyckan. Det är den orsak som kommissionen håller som mest trolig.
lHaverikommissionen säger också att det kan ha kommit nät i propellern eller uppstått annat motorhaveri varvid båten kan ha blivit liggande tvärs i sjön och blivit överspolad.
lSlutligen sägs att det kan ha varit en kollision eller närsituation med annat fartyg.
Sven Ahlgren och de fiskare han talat med tror inte alls på nedisningsteorin. De tror inte heller på att Drott har fått nät i propellern.
­Man kan inte se det på videofilmen, säger Sven Ahlgren.
Det finns däremot mycket som talar för att Drott blev påseglad av ett lastfartyg. Ombord på lastfartyget kanske man inte ens märkte att man törnade emot ett fiskefartyg.
<span class=MR>Ingen radar</span>
Det som skulle ha kunnat ge klara besked är radarregistrerade spår av fartygstrafiken i området, men dessvärre var den militära övervakningsradarn på Gotland vid tillfället ur funktion.
Sven Ahlgren hävdar att följande fakta visar att det var en kollision:
lVideoupptagningen visar att Drott kördes med full gas framåt och att rodret vreds dikt babord. Det ser ut som om man hade gjort en kraftig undanmanöver för att inte bli påseglade.
lDet finns skador på styrbords sida. Skadorna syns inte på själva skrovet men stolparna på relingen är borta, liksom styrbords lanterna. Sven Ahlgren tror att lastsluckan kom ur sitt läge när Drott blev påseglad och därmed har fiskebåten snabbt tagit in vatten.
lNär man talade med Kenneth Ahlgren i mobiltelefon vid 14-tiden uppgav han att det inte fanns några särskilda bekymmer utan att man kunde vänta Drott i land vid 17-tiden. Han och hans medhjälpare hade då ett visst antal nät kvar att sätta. Exakt detta antal hittades bakom båten. Olyckan inträffade troligen strax efter det att man hade haft telefonkontakt.
lSärskilt på lördagar och söndagar råder en livlig trafik av handelsfartyg i området. Många tillbud där fiskebåtar har varit nära att bli påseglade har inträffat tidigare. Det har också konstaterats att det finns mindre nogräknade skeppare som inte tar hänsyn till att det finns fiskebåtar i området.
<span class=MR>Måste ta risker</span>
Sven Ahlgren och de fiskare han har talat med har framfört sina synpunkter både muntligen och skriftligen till haverikommissionen, som inte låtit sig påverkas i någon större grad i sin bedömning.
Haverikommissionen utreder olyckor för att man skall kunna dra slutsatser om hur man bör göra för att undvika upprepningar. I det här fallet utmynnar utredningen inte i några speciella rekommendationer.
Vilka slutsatser drar Sven Ahlgren?
­ Skall man kunna undvika riskerna så kan man bara fiska när det är fint väder och klar sikt och då man har möjlighet att hålla utkik horisonten runt.
Problemet är att ingen fiskare kan klara sin försörjning med ett sådant fiske. En fiskare måste ta vissa risker.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om