Köpenhamn kan bli nästa flygförbindelse med Visby

Malmö Aviation vill att gotlänningarna ska ut och resa. Företaget har gjort det möjligt att med flyg åka till Göteborg och Malmö från Visby. Dessutom till lågpris.
Nästa år kan det vara möjligt med en förbindelse mellan Visby och Köpenhamn.

Gotland2003-07-17 04:00
Malmö Aviation har gjort sig känt för sin satsning på bordservice på sina flygturer. Men den nya satsningen, Snålskjutsen, erbjuder inget sådant. Där erbjuds i stället ett lågt pris.
Gotlänningarna kan sedan början av juni fram till mitten av augusti för några hundringar åka till Göteborg och Malmö. Till Malmö går ett flyg varje onsdag och söndag och till Göteborg ett plan tisdag och torsdag. Med få turer vill de få mer resenärer på en resa, i stället för fler resor med få passagerare. Att det bara flygs under sommaren är för att det är rusning med turister till Gotland.
­ Det gäller att skapa volym på alla avgångar och utnyttja vad man har anpassat till priset. Ökar vi stolar måste vi öka kapaciteten, säger Lotta Gröhn, informationschef.
<span class=MR>Öppnat ny marknad</span>
Bokningsgraden har varit över 90 procent i juni, vilket är över förväntan.
Att det bara går ett plan de dagar företaget flyger ses inte som en nackdel.
­ Folk vill ha ett billigt pris därför spelar det ingen roll när planet går, säger Jimmie Berg-qvist, kommersiell chef.
Malmö Aviation anser inte att man konkurrerar med andra flygbolag eftersom man är ensam om att flyga till Göteborg och Malmö från Visby. Konkurrensen är med bilar och båtar.
Från företagets sida ser man det som att man har öppnat en ny marknad med sina flygturer.
­ Vi har öppnat en ny marknad för att det är billigt. Det går som gotlänning och de i södra Sverige att ta sig mellan platserna på ett snabbt och billigt sätt, i stället för att åka bil och båt i flera timmar, säger Jimmie Bergqvist.
<span class=MR>Kan åka till Danmark</span>
Från Visby till Malmö och Göteborg är restiden med flyget mindre än en timme.
Förhoppningarna är att nästa sommar kunna flyga mellan Köpenhamn och Visby.
­ Vi kan inte säga att det blir så, men danskarna vill gärna komma till Gotland. Kan vi erbjuda flyg till Danmark kan gotlänningarna snabbt ta sig till dit, berättar Jimmie Bergqvist.
Redan nu kan man på några timmar ta sig från Gotland till Danmark med Malmö Aviation. Från Malmö City via Kastrup till Köpenhamn City går det tåg var 20:e minut. Restiden mellan de två städerna är 35 minuter. Tar man buss är det drygt en timme. Från Sturup till Malmö City är restiden 30 minuter. Med Snålskjutsen bokar man enbart enkelbiljetter, vilka kan avbokas en timma före avfärd. Som med de flesta flygbolag är det billigare att boka via Internet.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om