Krak-Jaken och Strabain - allt finns i boken om Alva
Där är skomakarn och museisamlaren Krak-Jaken, där är den olyckliga Emma från Stumle, liksom schackveteranen Verner Larsson, båtsman Fisk, den mördare Elsa Nachterhus och kyrkoherde Langen. Och naturligtvis också Johan Ahlsten och Avair Strabain.
Missionsförbundet hade ett starkt fäste i Alva. Här en bild från missionshuset 1918 där man känner igen Johan Ahlsten framme till höger. Idag är kapellet fritidshus.
Foto:
"Alva sockenbok" heter den, grafisk form Mart Marend.
Som så ofta är det deltagare i en studiecirkel och bland dem några verkliga entusiaster som gjort boken. Alla kan inte nämnas men Gunnel Åhlberg, Bertil Thomasson och Essie Pettersson är några av dem som varit med sedan starten för cirka femton år sedan.
Det är en traditionell sockenbok på så vis att man början med fornfynd och sockenhistoria, fortsätter med jordbruk, sedan det kyrkliga, skola, föreningsliv. Och avslutar med det som dominerar boken, en ordentlig genomgång av gårdar och släkter med rötter ner i 1600-tal. Roligt inte minst för undertecknad som hittar sina anfäder vid Kruse.
270 A4-sidor
Utgivarna har förstås tagit hjälp från olika håll. Citerat ur gamla tidningar och böcker, lånat Sven Österholm historik och utnyttjat hembygdsforskare som Jacob Ronsten, Torgny Andersson och Agne Enekvist.
Men mycket har entusiasterna skrivit och letat fram själva och man får känslan av att de inte missat särskilt mycket. Här finns judar och emigranter, bomärken och mjölklag, kakelugnsmakare och båtsmän, poesi och gutamål, olyckor, flygfält, dagcenter, ja till och med socknens mobilmast har fått sig några rader!
Över 270 A4-sidor har de duktiga alvaborna snickrat ihop och till dem har de också samlat in en hel del bilder. Och det är första sockenboken där jag hittat en schackruta.
Grattis, Alva, till en läsvärd sockendokumentation. Boken kommer att presenteras närmare vid en sammankomst i Alva en bit in i augusti.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!