Kräver 70 000 för bruten arm

En kvinna på Gotland kräver bolaget Gotland Investment AB på 70 000 kronor. Igår möttes parterna i tingsrätten.

Gotland2008-10-29 09:31

Harry Karlsson och Kenneth Carlzon äger bolaget Gotlands Investment AB. Det var till det bolagets hus kvinnan var på väg för att besöka tandläkaren en dag i november 2006. I entrén på bottenplanet fastnade hon med sin klack i mattan. Hon föll så illa att hon bröt höger överarm. Armbrottet läkte inte normalt, hon hade smärtor i armen ännu ett halvår efter olyckan och säger att hon fortfarande inte är återställd.

Sliten matta 
Kvinnan hävdar att mattan var sliten och att den var bristfälligt förankrad i entrén. Hon anser därför att det är bolagets fel att hon ramlade och bröt armen.
 
Enligt kvinnans advokat, Eva Ernstson, försökte hon själv få tillstånd en uppgörelse med Gotland Investment AB utan att lyckas. Hon blev då rekommenderad av sitt försäkringsbolag att stämma bolaget. Hon vill ha 70 000 kronor och ersättning för rättegångskostnader.
 
Ville inte ersätta kvinnan

Gotland Investment AB anser sig inte har gjort några fel. Matten som låg i entrén är av en vanlig typ och den brukar heller inte sitta fast, hävdar bolaget genom sin advokat Lars Dahlström.

- Hon har haft otur och ramlat men kan man verkligen hålla fastighetsägaren ansvarig för det? I så fall skulle fastighetsägare i hela Sverige vara tvungna att byta ut sina mattor, säger Lars Dahlström.

Gotland Investment AB vill inte ersätta kvinnan och kräver istället ersättning för rättegångskostnader.
 
Igår möttes parterna i tingsrätten men de kom inte överens. Om ingen förlikning sker kommer förhandlingarna i tingsrätten att fortsätta.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om