Kryssningsfartygens ankare riskerar slå sönder kulturarv

Kustbevakningen, som ansvarar för tillsynen av skeppsvrak, anser att det behövs ett förbud att ankra i ett område utanför Visby hamn.
Kryssningsfartygens ankare och ankarkättingar riskerar att slå sönder det kulturarv som man vet finns där nere under havsbottnen.

Gotland2006-06-22 06:00
I helgen undersöktes havsbottnen i området av kustbevakningen.
- Vi har ju egentligen ansvar för tillsynen, men ställer gärna upp och hjälper till eftersom vi har bra utrustning för sådana här undersökningar, säger Örjan Samuelsson, stationschef vid kustbevakningen i Slite.
Det handlar främst om den så kallade ROV:en, där bokstäverna står för Remotely Operated Vehicles - alltså fjärrstyrda farkoster. Den är bland annat försedd med strålkastarljus, kompass, djupmätare och kan användas för videodokumentation och fotografering.

Djupa fåror
- Vi såg djupa fåror av kryssningsfartygens ankarkättingar. Fartygen riskerar att slå sönder det kulturarv som ligger under havsbottnen, därför bör det bli förbjudet att ankra inom ett visst område, säger Örjan Samuelsson.
Vid helgens undersökningar hade kustbevakningen sällskap av Rune Fordal, som tidigare ägnat sig mycket åt att söka och undersöka forna skeppsmiljöer under vattnet. Han lotsade dem till rätt område och vid undersökningen hittades också en grov bottenstock från ett fartyg, sannolikt från den dansk-lübska flottan som förliste utanför Visby 1566.

Hoppas kunna ställa ut
Som GT berättade för en vecka sedan så har marinarkeolog Göran Ankarlilja fått länsstyrelsens uppdrag att ta reda på var vraken ligger och vad som finns där. Därefter kan ett förslag till ankringsförbud tas fram.
- Jag tror det tar tid innan förbudet blir verklighet. Det är flera myndigheter som är inblandade och sjökort ska ritas om, säger Göran Ankarlilja, som ser fram emot vad den marinarkeologiska utgrävningen kan ge.
- Kanske kan vi hitta en hel del föremål och bygga upp en utställning kring de fartyg som förliste.
I nästa vecka hålls ett möte med kustbevakningen, länsstyrelsen och Göran Ankarlilja för att prata om vad som hittills kommit fram av de undersökningar som gjorts och hur arbetet ska få vidare.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om