Flyktingkrisen beskrivs som den vÀrsta sedan andra vÀrldskriget. Tusentals ukrainska flyktingar kommer till Sverige varje dag och nÄgra av dem har kommit till Gotland. Det Àr dock bara en del av dem som har registrerat sig hos Migrationsverket, nationellt Àr det 5 200 personer och pÄ Gotland ett fÄtal.
â För Gotlands lĂ€n Ă€r det sju personer som har registrerat sig eller sökt asyl, sĂ€ger Karin AndrĂ©n, som Ă€r kommunikatör pĂ„ Migrationsverket.
Fler flyktingar har tagits emot i gotlÀndska hem och en anledning till att det Àr sÄ fÄ registrerade, Àr att myndigheten inte finns pÄ plats.
â För personer som befinner sig pĂ„ Gotland Ă€r de nĂ€rmaste kontoren i Sundbyberg eller MĂ€rsta, sĂ€ger Karin AndrĂ©n.
Migrationsverket hade tidigare ett kontor i Visby, efter att flera flyktingar kom frÄn Syrien och Afghanistan 2015. Gotlandskontoret Àr numera stÀngt och det Àr Ànnu oklart om myndigheten kommer att etablera sig pÄ ön igen.
â I dagslĂ€get Ă€r Migrationsverkets fokus att öka kapaciteten vid de befintliga kontoren. Det har endast gĂ„tt tvĂ„ veckor sedan kriget i Ukraina bröt ut och det Ă€r svĂ„rt att bedöma utvecklingen och Migrationsverkets behov lĂ„ngsiktigt, sĂ€ger Karin AndrĂ©n.
Under fredagen presenterade Migrationsverket ett antal möjliga scenarier för hur mÄnga flyktingar som kan tÀnkas komma till Sverige fram till halvÄrsskiftet. Enligt det högsta scenariot berÀknas 212 000 söka sig hit, vilket skulle innebÀra att 168 000 boendeplatser skulle behövas skakas fram.
â Migrationsverket arbetar för nĂ€rvarande intensivt för att öka antalet boendeplatser, sĂ€ger Karin AndrĂ©n.
De har vÀnt sig till lÀnsstyrelserna i landet för att fÄ hjÀlp att hitta boende. Under torsdagen bad LÀnsstyrelsen pÄ Gotland regionen om en "brÄdskande rapportering av tillfÀlliga boendeplatser".
Enligt Kicki Scheller, försvarsdirektör vid LÀnsstyrelsen, har man fÄtt ett första svar om att 64 platser finns tillgÀngliga. Antalet, betonar hon, har inget med berÀknat antal asylsökande till Gotland att göra. SÄdana siffror finns inte i dagslÀget.
Ukrainska medborgare fÄr stanna i landet i 90 dagar utan visum men berörs Àven av massflyktsdirektivet som EU aktiverade förra veckan. Flyktingar som har kommit till Gotland behöver dock registrera sig pÄ fastlandet för att fÄ de uppehÄlls- och arbetstillstÄnd som direktivet kan ge.