Låt Havdhems bibliotek leva vidare!

Gotland2015-10-28 14:51
Det finns en kulturens pärla på Sudret – Havdhems bibliotek. Med liten budget har Christina Nilsson åstadkommit en stor verksamhet för barn och vuxna. Ett särskilt inspirerande bibliotek för barnen med en inredning som anknyter till deras hembygd, ett Traktorbibliotek fullt med böcker som lockar till läsning.
Genom ett gott samarbete om lokalerna med förskola, skola och föreningar har Christina också gjort biblioteket till en kulturmötesplats med spännande program och föreläsningar för vuxna.
Två teman har varit dominerande i samhällsdebatten i år. Det ena är nödvändigheten av att satsa på skolan och att förbättra barnens skolresultat. Här har biblioteken en nyckelroll, speciellt när det gäller att väcka barns läsintresse, grunden till allt lärande.
Det andra är den stora flyktingvågen. Biblioteken har också här en stor roll som mötesplats och verktyg för integration. Vi vet idag bara att vi kommer att få välkomna många nya invånare, inte hur många eller var de kommer att bo, men så småningom har nog alla våra skolor elever med ursprung i andra länder. Var rädd om våra bibliotek som kan göra stora insatser när det gäller integration och språkträning.
”– De åtgärder som nu föreslås är ett steg i arbetet med att komma till rätta med det allvarliga ekonomiska läget och stoppa den skenande kostnadsutvecklingen inom Region Gotland, säger Janica Sörestedt, ordförande i kultur- och fritidsnämnden”.
Med den motiveringen borde besparingsförslagen innebära besparingar för Region Gotland och inte bara för den enskilda förvaltningen. De 85 000 kr som ska sparas genom att lägga ned biblioteket i Havdhem gäller främst hyran. Men lokalen finns kvar och ett skolbibliotek måst finnas. En annan förvaltning i Region Gotland får betala hyran. Besparingen blir minimal, men en fantastiskt fin verksamhet förstörd.
Enligt Barnkonventionen ska varje beslut granskas utifrån hur det påverkar barnen. Det är svårt att se att en sådan granskning (har den gjorts?) kan komma till annat resultat än att nedläggningen av biblioteket i Havdhem drabbar barnen hårt.
Biblioteksverksamheten i Havdhem är otroligt kostnadseffektiv. Medborgarna får mycket fin verksamhet för lite pengar. Låt biblioteket i Havdhem leva vidare!
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om