Lego-Lasse gjorde entré
Lego-Lasse. Så heter han, den nye kungen bland russen i Lojsta.I går släpptes han till stona.Men de tycktes måttligt imponerade och sparkade mest bakut när han försökte närma sig.
kung. I går släpptes han bland stona i russflocken, den nye hingsten Lego-Lasse. Frustande rusade han in i hagen, stilig och grann. Men stona lät sig inte imponeras. De vände honom ryggen och sparkade bakut när han försökte göra närmanden.
Foto: Bengan Zettergren
En drevkedja samlade under eftermiddagen i går ihop flocken och drev den till den inhägnade hagen. Där fick de vänta i gott och väl en timme innan hingsten Lego-Lasse frustande anlände i sin hästtransport.
Många åskådare
- 50 ston har vi i flocken och 20 föl har fötts i år, berättade Hilding Norrby, som är ordförande i Russambetesföreningen, medan både stona och en ganska stor skara åskådare väntade på kvällens höjdpunkt.
Besökarna hann i lugn och ro gå runt bland russen och deras föl i den vackra försommarkvällen; titta på dem, klappa och fotografer dem innan Lego-Lasse gjorde entré.
Lego-Lasse är sex år gammal. Hans pappa heter Tomtebos Enock och hans mamma Pandora. Han ägs av Rebecka Jansson-Åkerblom i Hemse och hyrs av Hushållningssällskapet under sommarsäsongen.
Bra mödernelinje
- Han har en bra mödernelinje, vilket vi hoppas ska sätta spår på avkomman, säger Hilding Norrby.
Fram till i slutet av juli går han med flocken i sommarhagen. Efter premieringen flyttar hela gänget till hösthagen där de går till och med september månad. Efter det är Lego-Lasses värv avslutat. Åtminstone för den här säsongen.
- Som mest kan vi ha samma hingst tre säsongen. Men ibland byter vi oftare. Det finns ingen annan hingst i Sverige som betäcker så många ston som den som går bland russflocken här i Lojsta. Och intresset av att få hyra ut sin hingst är stort, säger Hilding Norrby.
30 avkommor
Fjolårets hingst Timon har till dags dato fått 20 avkomma i flocken. Alla fanns med i hagen i går. Den allra yngsta var inte ens ett dygn gammal och hade fötts tidigare samma dag. Ytterligare cirka tio föl är på gång.
- Cirka 30 föl per år är vad vi räknar med, säger Hilding Norrby.
Lego-Lasses första stund bland stona tycktes något trevande. Han rusade runt och nosade och försökte närma sig några av damerna. Men blev bryskt avvisad med kraftiga sparkar.
Men han har god tid på sig.
En nästan namne till Lego-Lasse var Legolas, en av Sveriges genom tiderna mest kända travhäst.
Legolas tränades och kördes av Thomas Nilsson och blev en superkändis när han vann de 19 första loppen i rad i sin karriär.
Hans största seger var Åbys stora pris 1983 .
Sitt namn fick han efter alvprinsen Legolas från Sagan om ringen-trilogin.
Legolas gick i pension i mitten av 90-talet, men försörjdes resten av livet av ATG som betalade hans foder som tack för hans bidrag till travsporten. Han hade då sprungit in över 3 miljoner kronor i prispengar.
Legolas avlivades 2004, 26 år gammal.
Legolas tränades och kördes av Thomas Nilsson och blev en superkändis när han vann de 19 första loppen i rad i sin karriär.
Hans största seger var Åbys stora pris 1983 .
Sitt namn fick han efter alvprinsen Legolas från Sagan om ringen-trilogin.
Legolas gick i pension i mitten av 90-talet, men försörjdes resten av livet av ATG som betalade hans foder som tack för hans bidrag till travsporten. Han hade då sprungit in över 3 miljoner kronor i prispengar.
Legolas avlivades 2004, 26 år gammal.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!