Rättegång mot bedragerska måste tas om

Rättegången mot en kvinna i 60-årsåldern som lurat till sig närmare 100 000 kronor i förskottshyra måste tas om. Hovrätten anser att ett rättegångsfel har begåtts.

Gotlands tingsrätt gjorde fel när de genomförde rättegången mot den misstänkta bedragerskan utan att hon själv var på plats.

Gotlands tingsrätt gjorde fel när de genomförde rättegången mot den misstänkta bedragerskan utan att hon själv var på plats.

Foto: Elisabet Andersson

Gotland2023-05-31 10:05

Det var under våren och sommaren 2021 som kvinnan skulle hjälpa en bekant att hyra ut dennes villa veckovis under sommaren. Kvinnan, som är i 60-årsåldern, lade ut annonser om villan på Facebook och hyrde ut huset till ett antal personer. Hon tog också emot förskottshyra på mellan 1 000 kronor och 12 000 kronor per hyresgäst, totalt 94 600 kronor. En del av hyresgästerna bodde i huset men flera dubbelbokningar gjordes och de hyresgästerna fick aldrig tillträde till huset.

De som lurats kunde via Facebook se att kvinnan hyrt ut huset till flera personer samma vecka och försökte få tillbaka sina förskottshyror, utan att lyckas. Kvinnan säger i förhör att hon inte haft för avsikt att lura någon men att hon tappade kontrollen över bokningarna och att hennes depression gjorde att hon inte kunde reda upp situationen.

undefined
Den misstänkta kvinnan lade ut annonser om villan på Facebook och tog emot förskottshyra/deposition. Men 19 personer fick aldrig bo i huset utan lurades på pengarna.

I juli 2022 dömde Gotlands tingsrätt kvinnan till fyra månaders fängelse för bedrägeri, trots att kvinnan inte var närvarande vid rättegången. Hon överklagade domen till Svea hovrätt och menade att det begåtts ett grovt rättegångsfel att avgöra målet i hennes utevaro.

Svea hovrätt ger kvinnan rätt. I sin dom skriver de att huvudregeln är att den tilltalade ska vara närvarande vid en huvudförhandling och att hon inte fått tillfälle att bemöta alla uppgifter i förundersökningen. Hovrätten återförvisade målet till tingsrätten och rättegången måste nu tas om. Huvudförhandlingen inleds under onsdagen och beräknas ta en och en halv dag.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!