Strax före 02.00 natten mellan onsdag och torsdag inträffade en olycka på väg 143 i höjd med Sjonhemsbacke när en personbil med tre män voltade.
Bara en kvart tidigare hade tre män setts krossa fönster till en krog i Roma, för att sedan ta sig in och ta diverse gods.
Polisen misstänker att det var samma män som senare krockade med bilen.
När polis och räddningstjänst kom till olycksplatsen hade en av de tre männen avvikit från platsen. De andra två fördes med ambulans till Visby lasarett.
Polisen uppger på torsdageseftermiddagen att de inte har kunnat genomföra några förhör med de inblandade.
– Det är inte i sådant skick att förhör har kunnat genomföras. Mannen på Gotland har allvarliga skador, men läget är stabilt. För den andra personen är det mer allvarligt, säger Roger Björkander, förundersökningsledare i ärendet.
– Det är en tragisk olycka. Där vi också utreder ett inbrott.
Personerna som varit inblandade i olyckan misstänks för inbrott i en restaurang i Roma, samt drograttfylleri.
– Den tredje personen som setts avvika från platsen har vi nu fått namnuppgifter på. Samtliga inblandande är i 20-årsåldern, säger Roger Björkander.