Många blir återbetalningsskyldiga

Över en fjärdedel av de gotlänningar som beviljades bostadsbidrag 2012 kommer att bli återbetalningsskyldiga. Det är dock lägst i landet.

Foto: CHRISTINE OLSSON / SCANPIX

Gotland2014-02-24 19:06

Försäkringskassan kommer de närmaste veckorna att kräva tillbaka pengar från nästan 71 000 svenskar. Det är näst intill en tredjedel av alla som beviljades bostadsbidrag för 2012.

På Gotland är det 345 personer som kommer att bli återbetalningsskyldiga, vilket är 28 procent av de som beviljades bostadsbidrag. Med det har Gotland lägst andel återbetalningsskyldiga i hela landet.

Genomsnittsbeloppet som måste betalas tillbaka är på Gotland 6 164 kronor.

- Procenttalen har legat på ungefär samma nivå i ganska många år nu. Det är inte alltid så lätt att gissa rätt, eftersom man söker i förväg och i praktiken måste uppskatta sin inkomst över två hela kalenderår, säger Marie Silfverberg, verksamhetsutvecklare på Försäkringskassan, till Hem & Hyra.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om