Efter solsken kommer mulet väder och nätter med minusgrader – i alla fall lär det blir så under den närmaste veckan. Enligt SMHI kommer temperaturen på Gotland nämligen sjunka flera grader under nollan flera nätter framöver. På dagtid väntas det i nuläget bli som varmast fem plusgrader.
– Det är ett lågtryck västerifrån – som har passerat de norra delarna av Sverige – som för med sig de kyliga vindarna, säger Emma Härenstam, meteorolog på SMHI.
Det kyliga vädret ska enligt SMHI:s prognos bestå över helgen. Men de lägre temperaturerna innebär inte nödvändigtvis att solchanserna försvinner helt.
– Det är inte omöjligt att solen tittar fram under framför allt torsdag och fredag, säger Emma Härenstam.
Solglimtarna till trots för lågtrycket också med sig risk för något som gotlänningarna varit utan i flera veckor. Nämligen snö.
– Både under tisdagen och natten till onsdag kan det komma någon enstaka snöby över Gotland, säger Emma Härenstam.
Om det inte blir något snöfall – eller annan nederbörd – innan månadens slut är det smått historiskt. Enligt Emma Härenstam skulle mars 2022 då nämligen vara den torraste månaden sedan åtminstone år 2000 på Gotland.
– Det blir i så fall en så kallad ”nollmånad” – en månad helt utan nederbörd. Men det är ju fortfarande några dagar kvar, så vi får se vad som händer.