Moppen fyller 50 30 knyck mot festen vid Oskarsstenen
Johnny Ylander, Ekeby, har trampat igång sin moped med modellåret 1958 och tagit ut kursen. Målet är området vid Oskars-stenen på Wisborgs slätt. På lördag skall han vara där för då blir det där en stor utställning av allehanda veteraner då det gäller fordon och maskiner.Mopeden kommer säkerligen inte att vara varken äldst eller störst, men den kan ändå vara värd lite extra uppmärksamhet med tanke på att den i år har fyllt 50 år.
Mopeden, ja.
Vi får väl säga grattis i efterskott, faktiskt. Det var den 1 juli i år som detta fordon blev 50 år. Det var nämligen då på dagen 50 år sedan mopedlagen trädde i kraft efter beslut från Kungliga Väg- och Vattenbyggnadsstyrelsen.
<span class=MR>Enkla regler</span>
Varför kom lagen?
Cyklar med påhängsmotorer hade funnits sedan 1920-talet, men nu ville man släppa fram en variant som inte krävde körkort.
Syftet med den körkorts- och skattefria mopeden var att ge mindre bemedlade arbetare chans att själva ta sig till jobbet, sas det. Ett andra motiv sades vara att försöka råda bot på landsbygdens isolering. Skämtarna sa att det var ett bidrag för att minska risken för inavel.
Reglerna för moped var få och enkla. Motorn fick vara på högst 50 kubik och ge högst 0,8 hästkrafter. I övrigt gällde 30 km/tim och att föraren fyllt 15 år.
Mopedensjälva ordet, som fått stor spridning, är förresten påhittat av en svensk motorjournalistblev stor succé med en gång. Redan första året fanns ett 40-tal godkända påhängsmotorer.
1953 såldes 100 000 mopeder och 1957 rullade 400 000 mopeder på svenska vägar.
<span class=MR>Entusiast</span>
En av de gotländska mopedentusiasterna är helt klart Johnny Ylander. Han har samlat på sig en hel del veteranmopeder av olika ålder och i olika skick genom åren, men har också gjort sig av med de flesta.
Han säger sig ha insett att han inte blir 150 år gammal och att han därmed inte kommer att hinna sätta allt i skick.
Det är alltså veteraner det handlar om och Johnny själv började åka omkring på en sådan i början på 90-talet. Det väckte en del förvåning.
Hade han blivit av med körkortet?
Svaret var nej. Det var bara ett utslag av det genuina intresset för fordonet. Om det är klokt eller ej att hålla på så mycket med de gamla mopparna som han gör kan inte Johnny svara på. Han vet bara att det inte är så roligt när man blivit klar med renoveringen av en moped. Det är när det pågår som det är som roligast. Och därför pågår det ständigt.
<span class=MR>En 52:a</span>
Johnny har en hel del i lager som han har tankar på att meka med. Han visar till exempel upp en moped från 1952, som såldes den 8 augusti detta år. Just nu saknar den motor, men det skall givetvis ordnas.
Jag köpte den när jag var 13 år och bestämde redan då att jag skulle ha fixat i ordning den tills jag blir 50 år, berättar Johnny.
Jag är 37 nu, tillägger han försiktigtvis.
I hans värld finns det så mycket annat att meka med också, bilar och husvagnar till exempel.
Men mopeden intar en särskild plats och Johnny har varit ordförande i den speciella mopedföreningen Kulting sedan den startades 1996. Nu har han dock avsagt sig det uppdraget, men är kvar som en av de drivande i föreningen. Och skall sanningen fram så minskar medlemsantalet. Som mest var man 50 stycken, nu är det vara 15-16 kvar. Men de som är kvar vårdar det gemensamma intresset mopedeneller skall vi säga veteranmopedentill exempel genom att ordna små utflykter.
Då sätter Kultingmedlemmarna på sig sina vurpollon (hjälmar) och försvinner i ett dis av blårök.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!