Nimbus kan tvingas böta 50 000 kr
Nimbus Produktion i Visby AB riskerar att få betala ett vite på 50 000 kronor.
Något sådant meddelande hade i går inte kommit in till Arbetsmiljöverket.
- Men det behöver inte betyda att de inte har åtgärdat bristerna i arbetsmiljön, säger arbetsmiljöinspektör Nils Tyreskog.
Bristerna kvar
I februari 2004 besökte Arbetsmiljöverket Nimbus i Visby och noterade då vissa brister i arbetsmiljön. Vid verkets uppföljning i september förra året visade det sig att visa brister fanns kvar. Ljudnivån på snickeriavdelningen var alldeles för hög, i genomsnitt under en arbetsdag låg den på 90 decibel och de som arbetar där riskerar att få hörselskador. Dessutom spreds alldeles för mycket trädamm vid arbetet på snickeriavdelningen.
Efter ett beslut i december förra året fick Nimbus ett föreläggande vid vite av 50 000 kronor att senast den 2 maj i år ha minskat bullret och sett till att det finns effektiva utsugskåpor på varje snickerimaskin så att det inte sprids spån och trädamm i arbetslokalerna.
Nytt besök
- Eftersom vi inte har hört något från företaget så kommer jag att göra ett nytt besök och följa upp föreläggandet, säger Nils Tyreskog. Jag ska göra ett nytt besök den närmaste tiden. Om bristerna då finns kvar så får Arbetsmiljöverket ta ställning till om och hur ärendet ska drivas vidare och om man ska vända sig till länsrätten för att begära att vitet döms ut.
GT lyckades i går inte få tag i Nimbus chef Christer Winberg. Platschefen på snickeriavdelningen, Lars Olley var sjuk.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!