Nordatlanten nästa

Under en månad ska Kustbevakningens fartyg KBV 181 från Slite fullgöra Sveriges del av fiskeriövervakningen i Nordatlanten.

Gotland2006-05-20 06:00
11 män och en kvinna lämnade på torsdagen Östersjön för Atlanten.
Besättningen ombord ska utföra den svenska delen av övervakningen och inspektionen i området som regleras av Neafc, EU-ländernas Nordatlantiska fiskerikommission.
- Från Gotland går den långa resan mot ett område nordost om Island i Nordatlanten. KBV 181 kommer att befinna sig över 200 sjömil från närmaste hamn. Under tiden görs ett besättningsbyte i norska Tromsö, berättar Kustbevakningens regioninspektör Jan Johansson.
Mellan den 19 maj och 20 juni fullgör KBV 181 från Slite Sveriges del av fiskeriövervakningen i Nordatlanten. Den Nordatlantiska fiskerikommissionen, Neafc, ställer hårda krav på att EU-länderna utför fiskerikontroll i området när där finns fler än tio fiskefartyg från medlemsländerna.
- Det är ett spännande uppdrag om än inte särskilt dramatiskt. Vi ska inspektera och ha kontroll på allt fiske som sker i området och, med hänsyn till bland annat vädret, bestämmer vi vilka båtar vi ska gå ombord på och kontrollera, berättar Neafc-koordinator Hans Sandberg från Kustbevakningen och skeppare ombord.
Från bryggan på det 16 år gamla fartyget, med uppdaterad och uppgraderad utrustning, genomförs uppdraget med hjälp av ny teknik och all kommunikation går via satellit. Exempelvis sänds alla positionsuppgifter från London via Fiskeriverket till KBV 181 som tar emot informationen som kartbilder.
- På Atlantuppdrag brukar vi ha en kvinna med i besättningen. Det är bra, och kan vara en fördel i möten, exempelvis när vi går ombord på fartyg ute till havs. och ska kontrollera licens, loggbok, storlek på fiskeredskap och mäter maskstorlek.
Jessica Andersson från Kustbevakningen och stationerad på Vaxholm tjänstgör som övrig i besättningen på KBV 181 vid detta Atlantuppdrag. Hon berättar om farfar som hade ett rederi och om hur hon alltid har velat jobba på sjön.
- Samtidigt vill jag vara nära fastlandet och då passar Kustbevakningen perfekt. Det är ett jobb där det alltid händer något nytt och bemanningen i Slite är ett bra gäng att arbeta med, säger Jessica som är utbildad i fartygsbefäl klass 7 och som fortsätter med maskinistutbildning i Kalmar till hösten.
Det var 1999 som Europeiska unionens råd antog den så kallade Neafc-förordningen om att upprätta och tillämpa kontrollåtgärder i det område som omfattas av det konventionen om framtida multilateralt samarbete om fisket i Nordatlanten.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!