- Det är ett något otydligt besked. De har inte bestämt om de ska pröva villkoren och de har inte heller beslutat om inhibition. Det betyder att läget är oförändrat för vår del. Vi har fortfarande vårt tillstånd och våra villkor och det är det som gäller, säger Eva Feldt.
- Vi får vänta ett par veckor till innan vi vet hur HD ställer sig i frågan.
Hur går ni vidare efter det här beskedet, kommer ni att återuppta avverkningen?
- Vi kommer att fortsätta med anläggningen, troligen inte den här veckan men möjligen nästa vecka. Om det blir skogsavverkning eller andra åtgärder som vi börjar med, det vet vi inte riktigt nu, säger Eva Feldt.
"Ett positivt besked"
Bland de omkring 15 tältande Ojnaredemonstranterna vid Bunn mottogs beskedet från HD med glädje när man väl förstått vad det innebar, berättar Alva Snis Sigtryggsson.
- Efter en rad genomläsningar och funderingar så tycker jag absolut att det här är ett positivt besked. Man öppnar i alla fall för att man ska undersöka detaljer kring den här tillåtlighetsdomen och det visar att HD vill jobba vidare med frågan.
Hon beskriver stämningen i lägret som hoppfull.
- Vi får helt enkelt vänta och se vad HD meddelar. Vi stannar kvar så länge vi behövs här, avslutar Alva Snis Sigtryggsson.