Nu blir det nog p-skiva... igen

-Nu får folk vad de vill ha, säger tekniska nämndens ordförande Tommy Gardell (S).

Foto:

Gotland2013-05-14 15:23

Tekniska nämndens arbetsutskott sammanträdde i dag och ett enigt arbetsutskott lade fram ett förslag om att återinföra p-skivan. Förslaget ska nu vidare till nästa nämndsammanträde.

- Jag hoppas att sista ordet är sagt nu, sa Tommy Gardell efter mötet.

 Nämnden var helt enig om att återinföra p-skivan som plockades bort för ett tag sedan. Det som gäller om förslaget går igenom är att p-skivan ska användas för gratis parkering de två första timmarna höst, vinter och vår. Efter två timmar är det p-biljett som gäller. Där hade dock oppostionen en avvikande åsikt. De vill att p-automaterna över huvud taget inte ska användas under den perioden.

Under sommaren blir det, enligt förslaget, som tidigare. P-avgift gäller från första timmen med p-biljett som man betalar i automaten. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om