Nya beslutet öppnar för verksamheter på Sudersand

Ett nytt yttrande från länsstyrelsen kan leda till att delar av Sudersand omvandlas till LIS-område, något som skulle kunna öppna för viss verksamhet på stranden. När det gäller Tofta har regionen och länsstyrelsen dock svårare att komma överens.
– Där är problemet fortfarande gällande, säger regionrådet Andreas Unger (M).

Inför sommaren 2024 fick Sudersannas ingen strandskyddsdispens, vilket gjorde att Pelle och Birgitta Svedjer valde att lägga ned verksamheten. Nu hoppas de kunna öppna igen 2025.

Inför sommaren 2024 fick Sudersannas ingen strandskyddsdispens, vilket gjorde att Pelle och Birgitta Svedjer valde att lägga ned verksamheten. Nu hoppas de kunna öppna igen 2025.

Foto: Dennis Pettersson

Gotland2025-02-03 05:10

Nyheten i korthet

  • Region Gotland har reviderat sitt förslag att göra Sudersand till ett LIS-område, vilket kan öppna för viss verksamhet på stranden.
  • Länsstyrelsen har godkänt det reviderade förslaget, men betonar att Sudersands höga naturvärden och allmänhetens tillgänglighet fortsatt ska beaktas.
  • För Tofta strand är situationen oförändrad, då Region Gotland och länsstyrelsen inte har kunnat komma överens om ett liknande förslag.

Region Gotland har under flera år arbetat med att ta fram en ny översiktsplan för Gotland. Detta är ett omfattande dokument som ska vara vägledande bland annat när det gäller var bostäder kan byggas för öns fortsatta utveckling, samt även vilka förändringar som kan tänkas behövas för att Gotland ska nå den vision som regionen kallas Gotland 2040.

Helagotland har tidigare rapporterat om att regionen i förslaget till ny översiktsplan lyft fram att man vill göra stränderna Sudersand och Tofta till så kallade LIS-områden. LIS står för landsbygdsutveckling i strandnära lägen, och innebär att viss exploatering kan vara möjlig i ett sådant område och att man där även kan lätta på det ofta omdiskuterade strandskyddet.

undefined
I regionens nya översiktsplan för Gotland vill man peka ut Sudersand som ett LIS-område. Om det blir verklighet innebär det att vis exploatering kan vara möjlig i det området.

När regionen under förra året skickade ut förslaget på ny översiktsplan på samråd så uttryckte Länsstyrelsen på Gotland dock invändningar mot LIS-planerna för Sudersand och Tofta. Detta var något som Andreas Unger (M), regionråd och ordförande i miljö- och byggnämnden, beskrev som ”chockartat”.

– Om man tidigare i stort sett bett oss peka ut LIS-områden, varför försöker man då stoppa dessa nu? Det är det jag upplever att de försöker göra, sade han till Helagotland i september. Han sade även att han kände ”stor frustration för hela deras yttrande” och att han hade svårt att se hur man skulle hitta en väg framåt i dialogen med länsstyrelsen.

undefined
Andreas Unger (M), regionråd och ordförande i miljö- och byggnämnden.

Sedan dess har dock mycket hänt. Länsstyrelsen menade i sitt yttrande att det var omfattningen som var problemet när det gällde Region Gotlands vilja att peka ut Sudersand och Tofta som LIS-områden, och därför valde regionen att revidera sitt förslag gällande Sudersand. Istället för 4,5 hektar, vilket innebar i princip hela stranden, är området nu minskat till 0,9 hektar. 

I ett nytt yttrande har länsstyrelsen skrivit att LIS-området kan godtas, ”men att Sudersands höga naturvärden och allmänhetens tillgänglighet fortsatt ska beaktas”. 

– Vi tog till oss av vad länsstyrelsen skrev, och när det gäller Sudersand har vi nu tillsammans med dem kommit fram till en lösning som vi får vara nöjda med, säger Andreas Unger.

undefined
Pelle och Birgitta Svedjer har lämnat in en ansökan om strandskyddsdispens för att kunna öppna Sudersannas sommaren 2025.

Han beskriver att det område man nu vill göra till LIS-område ligger nedanför campingen och restaurangen som heter Fårö Strandcafé. 

När regionstyrelsen sammanträdde på onsdagen fanns den nya översiktsplanen med på dagordningen, och politikerna valde då att fatta beslut om att föreslå att regionfullmäktige antar Översiktsplan för 2040 på nästa sammanträde den 17 februari. 

undefined
Pelle Svedjer, som tidigare drivit Sudersannas på Sudersand, är positiv till att regionen och länsstyrelsen nu kommit överens om att delar av Sudersand kan bli LIS-område.

Några som är glada över det beslutet är Pelle och Birgitta Svedjer, som tidigare drev Sudersannas på Sudersand. Efter att ha nekats strandskyddsdispens valde paret att lägga ned sin verksamhet inför sommaren 2024, men tidigare i vintras lämnade de in en ny ansökan för att kunna öppna igen till sommaren. Sudersannas ligger mitt i det område som regionen vill göra till LIS-område.

– Det är jättepositivt. Det är ju det här vi väntar lite på, för blir det ett LIS-område så blir förutsättningarna bättre för oss. Så det här beskedet togs emot med ett leende från oss, säger Pelle Svedjer.

undefined
”Där är problemet fortfarande gällande. Länsstyrelsen tycker inte att vi kan peka ut hela området, och när vi frågar vad vi kan göra annorlunda så får vi inte så mycket svar”, säger regionrådet Andreas Unger (M) om regionens vilja att göra Tofta strand till ett LIS-område.

När det gäller Tofta strand är dock situationen oförändrad. Där har Region Gotland och länsstyrelsen inte kunnat hitta en lösning för att revidera förslaget.

– Där är problemet fortfarande gällande. Länsstyrelsen tycker inte att vi kan peka ut hela området, och när vi frågar vad vi kan göra annorlunda så får vi inte så mycket svar. De säger att det går att få till en kompromiss, men vi får inget bra svar på hur. Så för Tofta verkar vi inte bli överens, men vi kommer att lägga fram förslag om att göra stranden till LIS-område ändå. Att göra förändringar i förslaget nu skulle bara fördröja processen, säger Andreas Unger.

undefined
”Vi tog till oss av vad länsstyrelsen skrev, och när det gäller Sudersand har vi nu tillsammans med dem kommit fram till en lösning som vi får vara nöjda med”, säger Andreas Unger.
undefined
När det gäller Tofta strand har inte Region Gotland och Länsstyrelsen på Gotland kunnat komma överens om att peka ut stranden som LIS-område.

Problemet är dock att för att ett LIS-område ska börja gälla måste regionen och länsstyrelsen vara överens. Det är därför lite oklart vad det skulle innebära om Region Gotland pekar ut Tofta som LIS-område mot länsstyrelsens vilja.

– Vi får se hur vi hanterar det när det blir aktuellt. Det är något vi får titta på i framtiden, avslutar Andreas Unger. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!