Nya snabbfärjan ska döpas idag

Här ser ni Gotlandsbolagets nya snabbfärja - för första gången fotograferad under gång till sjöss. Och idag är det dags för dop.

Gotland2006-04-18 06:00
Nybygget har gjort en del provturer senaste veckorna och på bilden kan vi för första gången se färjan till sjöss. Tidigare har hon fotograferats endast vid sjösättningen och under bogsering till varvet.
- Ännu återstår en del att göra, bland annat att justera den fjärde motorn. Men vi har testat henne upp i farter kring 38 knop, berättar Gotlandsbolagets tekniske chef Anders Larsson.
Idag sker dopet av färjan i närvaro av bland andra hela familjen Nilsson, övriga i styrelserna för både Gotlandsbolaget och Destination Gotland, samt representanter för varvet och svenska beskickningen. Vad namnet blir avslöjas inte i förväg; ett rykte säger att nybygget får överta gamla snabbfärjans namn Gotlandia, ett annat säger att namnet blir Thjelvar.
Det lär ta ytterligare ett par veckor till leverans och hemfärd, men Anders Larsson beräknar det kan ske första veckan i maj.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om