Nytt ungdomshus i Visby får vänta

Satsningen på ungdomens hus i Visby får läggas på is.- Vi har ju kommit i ett nytt ekonomiskt läge, säger Inger Harlevi, (m), ordförande i kultur- och fritidsnämnden. Vi har inga nya pengar till det just nu.

Gotland2009-01-20 04:00
Det har länge varit ett önskemål från ungdomar om ett nytt "ungdomens hus" i Visby, och det finns flera förslag på lämplig plats som har diskuterats. För närvarande finns verksamheten i Fenix på Norra Hansegatan och intresset bland ungdomarna växer och kräver större utrymme.

- Det finns en god vilja att "poola" ihop fritidsgårdar, alltså att göra Fenix större. Det finns också några förslag men de är inte riktigt förankrade ännu. Vi jobbar hela tiden på en bra lösning, säger Lars Danielson, chef på kultur- och fritidskontoret.

Tanken är att huset ska inrymma flera olika aktiviteter bland annat plats till ungdomar som vill åka skateboard. De har länge sökt en plats att vara på och i våras hade de en tillfällig lokal på P18 men under hösten och vintern fick de inte vara kvar där längre. Det handlar om mellan 100 och 200 aktiva ungdomar och alla bor inte i Visby.
I dag har nämnden möte men frågan om ett nytt ungdomshus finns inte på dagordningen.
- Jag vet inte när det kan tänkas komma upp, säger Inger Harlevi.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om