Oppositionen utlovar skattesänkning 2007

Det blev full satsning från båda lagen, när kommunfullmäktige i går höll sammanträde på Borgen, det näst sista före valet i september.
Medan den sittande majoriteten talade om vilken bra överenskommelse man skapat mellan budget och verksamhet och ett överskott nästa år på 20 miljoner kronor, talade oppositionen, "Allians Gotland" som man kallar sig, om att sänka skatten nästa år. Om man får chansen, vill säga.
En sak blev man dock helt överens om: Avgiften vid besök hos distriktssköterska, som infördes i höstas, tas bort.

Gotland2006-06-20 06:00
Detta var ett förslag från oppositionen, som socialdemokraterna och deras stödpartier vänstern och miljöpartiet, vid gårdagens sammanträde meddelade att man nu stödjer. Men det var ingen stor inkomst som togs bort, 100 000 kronor per år. I övrigt var man oense om det mesta.
I drygt två timmars tid pratades det kommunal ekonomi, om att höja eller sänka skatter, om vem som egentligen var först med att vilja införa vårdgaranti och om partnerskap med företag kan vara ett sätt att få till kulturhus och idrottscentrum.
Självfallet slutade det hela med voteringar, som förstås vanns av majoriteten med siffrorna 39-30 (en avstod, en var frånvarande av de totalt 71).
Ekonomidirektören Göran Gyllenkrok fick som vanligt inleda och i korthet redogöra för budgetförslaget, som i det här läget handlar om investeringsvolym och kostnadsramar för nämnder och styrelser för 2007 samt strategisk plan för åren 2007-2009.

208 miljoner
Totalt rör det sig om 208 miljoner kronor i investeringar, där det främst handlar om kongresshallsbygget, ombyggnad av Lännaskolan i Slite samt satsning på VA och hamnar.
- Om man jämför med målen så är budgeten i huvudsak i balans. Men det är en bra bit kvar till en stabil nivå, som bör ligga kring 70 miljoner kronor i överskott, sa Göran Gyllenkrok.
Några lån tas inte och man räknar med att kunna betala tillbaka 3 procent av nuvarande skuld, motsvarande 25-30 miljoner kronor.

Fastighetsförsäljningar
Fastighetsförsäljningarna i innerstan, ett hett ämne mellan majoritet och opposition (därför att Peab utan konkurrens får köpa), ska ge pengar till pensionsinbetalningarna.
80 miljoner kronor avsätts för ökade löner och nämnder och styrelser får en ramökning på totalt 31,4 miljoner kronor. Därtill kommer 24,2 miljoner kronor för att klara externa avtal.

Aviserar skattesänkning
Debatten kom i mångt och mycket att handla om att oppositionen, moderater, centern, kristdemokraterna och folkpartiet, vill sänka skatten redan nästa år. Men med hur mycket, det ger man besked om först under hösten, då nästa tertialrapport och skatteprognosen för 2007 finns.
- I höst kommer vi att återkomma med ett förslag om skattesänkning för 2007. vi vill genomföra en successiv skattesänkning med början nästa år. bland annat yrkar vi att antalet kommunalråd minskas och vi säger nej till mer pengar åt miljö- och hälsoskyddsnämnden, sa Eva Nypelius (c).

Sämre sjukvård
Men majoriteten ansåg att skattesänkning, det kan man tänka sig först när ekonomin är tillräckligt bra. Och att en skattesänkning nästa år, det skulle innebära en rad försämringar, bland annat för sjukvården och för miljö- och hälsoskyddsnämnden.
Eva Nypelius tog också upp ett par uppdrag som oppositionen anser viktiga. Det ena är att tekniska nämnden får utreda att ta bort beroendet av olja och direktel.
Detta kan fixas genom upphandling, anser oppositionen.

Efterlyste partnerskap
- Gotland kan vara föregångare när det gäller biobränslen och detta kan fixa nya jobb inom jordbruket och de gröna näringarna. Det andra uppdraget vi vill se är en samordning av stöd och råd till företag och näringsliv, sa Eva Nypelius.
Sedan kom ett yrkande från Lena Celion (m) om att arbeta för partnerskap med driftiga entreprenörer för att få till kulturhus och idrottscentrum. Kommunen bör arbeta aktivt med detta, anser Lena Celion.
Om skatten tyckte hon:

Högskattekommun
- Vi är en högskattekommun. Det påverkar inflyttningen negativt. Vi finns nu på 25:e plats nerifrån bland landets 290 kommuner.Därför har vi sagt att vi vill starta skattesänkningar från 2007, sa Lena Celion som även tog upp den höga arbetslösheten. främst bland ungdomen på Gotland.

Vårdgarantin
Vårdgarantin blev också ett hett debattämne i samband med budgetdiskussionerna.
Kommunalrådet Brittis Benzler (v) framhöll hur viktigt det är med de extra miljoner som ramarna utökas med för barn- och utbildningsnämnden och för hälso- och sjukvårdsnämnden.
Den sistnämnda får sex miljoner kronor extra för att klara vårdgarantin.
- Ett tillskott behövs för en fortsatt bra sjukvård. Köerna har redan minskat kraftigt. När det gäller ytterligare fem miljoner kronor till barn- och utbildningsnämnden, så behövs det för de ökade kostnaderna som är för ombyggnad av skolor. Det är bra så att inte pengar ska behöva tas från verksamheten, sa Brittis Benzler.
När debatten hade böljat fram och tillbaka med mängder av anföranden och replikskiften, så kunde man gå till beslut.
Det blev ett enigt ja till investeringarna på 208 miljoner kronor. Men när det gäller kostnadsramarna blev det votering där majoriteten vann med siffrornas 39-30.
Samma sak hände med Lena Celions yrkande om att jobba aktivt för partnerskap mellan kommun och företag för att skapa kulturhus och idrottscentrum. Det blev det nej till, med siffrorna 39-30.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om