Orättvis semester
Syftet med semestern är tid för vila och återhämtning och just detta finns anledning att reflektera över. För som nämnts ovan varierar semesterns längd och oftast är det de med hårdare kroppsarbete som har kortast semester och längst veckoarbetstid. Alltså de som verkligen behöver fysisk återhämtning.
Hur kan det vara så? Ja förklaringen är förmodligen att de fackliga organisationerna inte prioriterat frågan för grupperna med de tyngsta jobben.
Innan nu fackliga representanter börjar vässa argumenten och påstå att detta är en antifacklig text vill jag säga att jag har stor respekt för den fackliga historien. Men något har gått fel på den historiska vägen när de med tyngsta jobben oftast har kortast semester och längst veckoarbetstid.
Mats Jönsson
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!