Under en båtresa till Gotland antog hon 75 utmaningar som ska ta henne tillbaka till livet.
- Jag får en sådan frihetskänsla när jag har prickat av en ny utmaning, säger Paula Avila.
Den 13 december 2010 var Paula Avila sjuk och hemma från jobbet. Hon gick ut från lägenheten i Stockholm för att kasta soporna. När hon kom tillbaka upptäckte hon en främmande man i sin lägenhet. Han drog fram en kniv, slet av henne kläderna och våldtog henne brutalt i hennes eget vardagsrum.
- Jag blev frusen och kunde inte röra mig. Jag minns att jag tänkte "tack gode gud att min son inte är här". Jag lyckades ringa polisen och sedan kom chocken. Jag bara skakade, säger Paula Avila.
Gärningsmannen lämnade lägenheten utan ett ljud. Utredningen pågår fortfarande, men det finns ingen misstänkt. Paula har valt att inte lägga energi på att tänka på polisutredningen.
Sade upp sig
Paula är en levnadsglad 28-åring med rötterna i Chile. Hon kom till Sverige med sin mamma som 5-åring och parade ihop sin mamma med den man som senare skulle komma att bli den pappa hon alltid saknat. Paula är entusiastisk, gestikulerar vilt och har nära till skratt. Det är svårt att tänka sig att hon varit nere på botten och vänt.
I december i fjol bodde hon med sin sambo John och hade sin 4-årige son på helgerna. Hon jobbade på SF bio, hennes drömjobb. Veckan efter överfallet var det många praktiska saker som skulle gås igenom. Hon blev undersökt på avdelningen för våldtagna kvinnor, hon hjälpte till att ta fram en fantombild över våldtäktsmannen och gjorde en polisanmälan.
- Först stängde jag av mina känslor helt och hållet. Sedan bröt jag ihop på jobbet. Jag bara grät och fick fruktansvärd ångest. Jag såg honom i alla personer jag mötte.
Runt jul var Paula övervakad av psyk för att slippa bli inlagd, hon var sjukskriven och hade ständiga mardrömmar. När hon trodde att hon hade nått botten fick hon säga upp sig från sitt drömjobb. Ingenting fungerade.
- Samma dag som jag sagt upp mig åkte vi till Gotland för att fira påsk. Min sambo såg att jag var nere och försökte muntra upp mig genom att köpa en tidning. Jag brukar aldrig läsa tjejtidningar egentligen. Det här var en Cosmopolitan, numret hade ett gult omslag med Veronica Maggio på, minns jag.
Antog utmaningar
I tidningen fastnade Paula för ett uppslag med "75 utmaningar som tar dig fram i livet". Hon började läsa och upptäckte att flera av punkterna skulle vara möjliga ett genomföra. När Gotlandsfärjan kom fram hade hon bestämt sig för att genomföra alla utmaningarna för att sysselsätta sig själv, sina tankar och bearbeta det hon gått igenom. I sommarhuset i Alskog började hon också att blogga om utmaningarna, för att dela med sig och inspirera andra.
- Utmaningarna hjälpte mig att vända på mitt liv och starta om. Jag har fått mycket hjälp av vänner, familj och terapi. Jag blev också gladare i takt med att jag började pricka av utmaningarna. Jag bestämde mig för att bli en ny Paula.
Bloggläsare peppar
Hittills har utmaningarna fått Paula att bland annat sluta röka, hoppa fallskärm, laga grekisk mat under en vecka, ta en sista-minuten-resa till Cypern helt på egen hand och skriva ett bidrag till svenska melodifestivalen. Till sin hjälp har hon en ständigt stöttande sambo, som i ren sympati tog itu med sitt kaffeberoende när Paula la av med cigaretterna. Entusiastiska vänner och läsare följer hennes utmaningar genom bloggen och peppar henne.
- Det känns bra att hålla det öppet. I början undrade nog folk vad det var jag hade satt igång med egentligen. Men bloggen har lett till kontakter med andra som varit med om likande händelser och som känner sig inspirerade.
Sju månader efter överfallsvåldtäkten är Paula en bra bit på väg mot sitt nya liv. Mot hösten ska hon spendera två veckor i Italien för att lära sig italienska. Målsättningen var att listan med utmaningar skulle vara avprickad vid midnatt nyårsafton 2011.
- Men jag har bestämt mig för att skjuta på det lite. Om allt går som det ska så ska nämligen jag och John bli föräldrar, säger Paula Avila och spricker upp i ännu ett solskensleende.