Polisen väntar in provsvar

Två anmälningar om gruppvåldtäkter på kort tid. Polisen väntar in provsvar i båda utredningarna.

Gotland2013-07-15 11:59

De senaste veckorna har Gotlandspolisen fått in två anmälningar om misstänkta gruppvåldtäkter i Visby. Polisen är fortsatt förtegen om utredningarna men kan konstatera att det inte finns något samband mellan anmälningarna. I båda utredningarna väntar man fortsatt på provsvar från SKL.

- Såna här ärenden kräver en hel del resurser från vår sida, och det är svårt med bevisning. Det är tungjobbat, säger Magnus Frank, förundersökningledare på Gotlandspolisen.

Trots att två anmälningar om gruppvåldtäkter kommit så tätt inpå varandra är det inte något som skiljer sig från tidigare somrar på Gotland, menar Magnus Frank.

- Den här tidsperioden är det mycket folk här av förklarliga skäl, och det är mycket alkohol inblandat, säger han.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om