"Det har inte byggts tillräckligt"

Bostadspriserna på Gotland skenar, kön till hyreslägenheter är lång och underskottet på bostäder stort. Eva Nypelius (C) och Meit Fohlin (S) håller med om att det har byggts för lite de senaste tio åren.

Meit Fohlin och Eva Nypelius.

Meit Fohlin och Eva Nypelius.

Foto: Dennis Pettersson

Gotland2021-05-22 08:05

Det har skett en kraftig prisuppgång på bostäder på Gotland, framför allt när det gäller villor. Som GA har berättat i tidigare artiklar har villapriserna ökat med 15 procent de tre senaste månaderna, 120 procent på tio år, och mäklare berättar om budgivningar då priset har dubblerats. 

– Det känns galet på något sätt när priserna nästan fördubblas mot utgångspriset. Det är ett stort problem framför allt för yngre att komma in på bostadsmarknaden. Samtidigt visar det här att Gotland är attraktivt och det ska vi dra nytta av, säger Eva Nypelius (C), regionstyrelsens ordförande på Gotland.

Att det råder bostadsbrist på Gotland bekräftas av Boverkets senaste bostadsmarknadsenkät som slår fast att det råder underskott på bostäder både i Visby och på landsbygden.

– Det har inte byggts tillräckligt, plus att det inte funnits eller finns färdig planlagd mark. Att ha en aktiv markpolitik är någonting man har tappat under de senaste tio åren, säger Eva Nypelius.

Framöver finns flera bostäder och bostadsområden planerade. I Visby är bland annat utbyggnaden av Visborg på gång, nya lägenheter vid gamla Signalen och på ÖB-tomten. Utanför Visby är nya bostäder planerade i bland annat Roma, Hemse och Klintehamn. 

– En hel del är på gång men efterfrågan är också stor, säger Eva Nypelius.

Eftersom det i vissa fall kan vara billigare att bygga nytt än att köpa hus är intresset för marktomter stor.

– Vi skulle behöva att fler privata markägare funderar på om man kan stycka av marken och sälja som villatomter. När det gäller tomter på landsbygden är det i många fall inte regionen som äger marken, säger Eva Nypelius.

Inte heller är det helt enkelt att få ett förstahandskontrakt på en hyresrätt. Öns kommunala bostadsbolag Gotlandshem hade förra året 40 000 personer inskrivna i kön, och i snitt tog det närmare 13 år att få en lägenhet i Visby. 

– Ser man tillbaka på de senaste tio till tolv åren har Gotlandshem i snitt byggt mellan 35 och 40 lägenheter per år, vilket är för lite. Det är därför vi har varit tydliga i ägardirektivet om hur mycket som ska byggas framåt, säger Eva Nypelius.

Meit Fohlin (S), oppositionsråd, är kritisk till den låga byggtakten.

– Vi behöver ett välfungerande allmännyttigt bostadsbolag. Inom Gotlandshem behöver man se sin roll i att bygga nytt, inte bara att förvalta, det har varit problem med under hela Alliansstyret.

Nyligen nådde Gotland den magiska gränsen om 60 000 invånare och i Region Gotlands vision för 2025 är målet att Gotland ska växa med ytterligare 5 000 personer. Med fler invånare ökar behovet av bostäder ytterligare. Enligt bostadsförsörjningsplanen behövs omkring 325 nya bostäder per år. 

Ett hinder på vägen är enligt både Eva Nypelius och Meit Fohlin att processen för att bygga nytt är för lång.

– I det budgetförslag vi har lagt nu har vi med pengar till ytterligare två tjänster på planavdelningen. Man förstärker även på bygglovssidan, där det har blivit ett högt tryck på grund av pandemin, säger Eva Nypelius.

– Redan när vi styrde jobbade vi med att effektivisera samhällsbyggnadsprocessen, att Region Gotland ska lyckas få fram planlagd mark snabbare. Vi behöver effektivisera hela kedjan och samarbeta internt över förvaltningsgränserna, säger Meit Fohlin.

Boverkets enkät

I 2021 års enkät anger 207 av 290 kommuner att de har ett underskott på bostäder på marknaden. Gotland är en av dessa.

Enkäten är uppdelad i olika delar, och både när det gäller i regionen som helhet, i centralorten och på landsbygden uppger Gotland att det finns ett underskott på bostäder.

Under 2021 förväntas det börja byggas 224 bostäder i flerbostadshusform, och 38 småhus. Året därpå, 2022, uppskattas att det ska börja byggas ytterligare 260 bostäder i flerbostadshus och 17 småhus.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!