- Vi vill ge mångfaldsarbetet på Gotland ytterligare en dimension. Vi vill skapa en arena för samarbete och samordning av hbt-insatser i det gotländska samhället, säger gruppen i ett pressmeddelande.
Därför bjuder man därför redan nu i allmänheten och de som vill till ett projektmöte för att forma den speciella regnbågshelg som man tänker arrangera längre fram i vår.
Bakgrunden till initiativet ligger i att man anser att utbudet för hbt-personer är magert på Gotland.
Därför anser föreningen att det finns ett behov av att skapa ett nätverk och mötesplatser för hbt-personer, framförallt för unga, i det gotländska samhället. Man vill också skapa kontakter med det offentliga, som exempelvis skola och vård.
Ett steg till detta är alltså att arrangera en särskild "regnbågshelg" på Gotland i år, menar initiativtagarna Gotlands regnbågsgrupp och RFSL.