Rekordfylld dag på Tofta
I lördags avslutade Livräddningssällskapet sin rekordkorta sejour på Tofta strand.Med rekordmånga barn i årets simskoleverksamhet.
Thomas Livemo är en av de aktiva inom Livräddarsällskapet på Gotland -- en av få, då just personalbrist är deras stora problem.
Foto: Petra Jonsson
En normal sommar finns badvakter från Livräddningssällskapet på Tofta strand under sex till åtta veckor, men inför den här säsongen var intresset för att ställa upp som badvakt rekordlågt, varför bara två veckor har kunnat bemannas med badvakter.
Prickat rätt veckor
- Vi behöver nio personer varje vecka för att det ska funka, säger chefen för verksamheten, Tord Thuresson.
Men trots det osedvanligt korta vaktpasset på Tofta i år, har man onekligen lyckats pricka in “rätt" veckor. För på den korta tid badvakterna funnits på stranden, har inte mindre än tio livräddningsinsatser gjorts.
- Normalt har vi kanske två eller tre konkreta, livräddande insatser på en hel säsong, jämför Thomas Livemo, en av dem som ingått i livräddarstyrkan den här sommaren.
Varmt i vattnet
- Det har varit mycket vattenrörelser samtidigit som vattnet varit varmt så många har badat, förklarar Tord Thuresson den troliga orsaken till de många tillbuden den här sommaren.
I lördags behövdes dock inga reella insatser av Livräddningssällskapet - då hade man i stället avslutning för både sin egen säsong och för barnens simskola, som varit riktigt populär - närmare etthundra barn har gått i simskola i Stenkyrka, Fårösund, Visby och förstås på Tofta i år.
Ungefär hälften av alla dem som deltagit under sommaren fanns på plats på avslutningen i lördags, då Pippi Långstrump utgjorde temat. Pippi, Tommy och Annika skulle simma till Öland för att hämta en skatt, varvid Livräddningssällskapet fick rycka ut och rädda dem i en uppvisning för såväl ung som gammal - och där även barnen involverades i räddningsarbetet.
Tord Thuresson skissar redan på nästa sommar.
- Min ambition är att vi ska ha badvakter i fyra veckor, och ett barnkollo i två veckor. Jag hoppas verkligen att vi ska kunna få till det, säger Tord Thuresson.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!