Rekordmånga polisanmäls för bidragsbedrägeri på ön - mest fuskas det när föräldrar säger sig vårda sjukt barn
Försäkringskassans utökade granskning på ön har resulterat i rekordmånga polisanmälningar under 2006 - flest mot föräldrar som anmält vård av sjuka barn. - Vi tycker att vi är säkra på vår sak i de fall vi gör polisanmälan, säger Stefan Hermansson som är försäkringsjurist.
- Normalt anmäler vi 2-3 personer per år, säger försälringsjurist Stefan Hermansson.
Framför allt är det personer som sökt om tillfällig vård av barn som anmälts. Mer än hälften av de polisanmälda har uppgivit att de vårdat barn, när de i själva verket arbetat.
Sex personer har hittats genom granskningen, utöver det har ytterligare två fall upptäckts i handläggning och genom anmälan. Granskningen har även omfattat personernas bidragsansökningar för tidigare år, och resultaten här pekar åt samma håll.
Lyfte avlidens pension
- Vi har gått bakåt i tiden och gjort granskningar, och samtliga har gjort fel även där. Vi anser att de här personerna försökt vilseleda Försäkringskassan, och därför gör vi polisanmälan, säger Stefan Hermansson.
Övriga anmälningar har gjorts mot två personer som jobbat samtidigt som de uppburit sjukpenning, en person har uppburit aktivitetsstöd samtidigt som annan inkomst och slutligen har en anmälan gjorts mot en person som olovligt brukat en avliden persons pension i ett års tid.
- I Sverige skulle det ha upptäckts tidigare, men det här skedde utomlands, säger Stefan Hermansson.
Även misstag upptäcks i granskningen och i de fallen blir personerna återbetalningsskyldiga.
Anledningen till den kraftiga ökningen i antalet polisanmälningar, är att extra resurser satts in för granskningen efter regeringsbeslut. På Gotland arbetar tio personer speciellt med att undersöka de ansökningar som misstänks ligga något brott bakom.
Fyra av tio har granskats
Satsningen började i april och sedan den 1 augusti har en riktad kontroll av föräldrar som anmält vård av sjukt barn pågått. Sammanlagt har 40 procent av föräldrarnas ansökningar granskats, vilket motsvarar 1 342 sjukanmälningar. Projektet med den utökade granskningen kommer att fortsätta även 2007.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!