Natten till torsdag stängdes ansökningarna till högskolans kurser och program för hösten 2020. Universitets och högskolerådet noterar en ökning med 13 procent till 407 025 anmälningar jämfört med 2019. Uppsala Universitet har fått 92 143 ansökningar, en ökning med 16,2 procent. Campus Gotland, en del av Uppsala Universitet, ökar med 6,6 procent till 20 628 ansökningar, uppger Petra Lindberg, kommunikatör på Uppsala Universitet. Närmast kontrolleras behörigheten hos de sökande. Den andra antagningsomgången görs den 2 augusti. För de internationella programmen är antagningsprocessen klar, antalet antagna har ökat från 221 till 271.
Rekordmånga sökande till högskolor
Ansökningarna till högskolor ökar kraftigt. Uppsala Universitet noterar 16 procent fler sökande, Campus Gotland 6,6 procent.
Petra Lindberg rapporterar om en ökning med 6,6 procent till 20 628 sökande för Campus Gotlands kurser och program till hösten.
Foto: Lasse Linusson/arkiv
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!