Coronakrisen slår hårt mot det gotländska näringslivet och det märks också på antalet arbetslösa. Under veckorna 12 till 15 ökade antalet nyinskrivningar hos Arbetsförmedlingen med 234 procent i jämförelse med samma veckor i fjol. Det motsvarar 327 personer i år mot 98 år 2019.
– Det vi ser är en konsekvens av det rådande läget, effekterna av coronaviruset, säger Tina Ersson, chef för Arbetsförmedlingen på Gotland.
Nästan hälften av de som nu anmält sig som arbetslösa är unga under 30 år och det är besöksnäringen som är värst drabbad. I branschen finns många deltids- och timanställda som fått sluta eller inte anställts som planerat.
– Det är dramatiskt och jättetufft. Nu måste vi försöka möta med insatser som gör att perioden av arbetslöshet kan användas på ett så konstruktivt sätt som möjligt, säger Tina Ersson.
Arbetsförmedlingen jobbar därför just nu med att kartlägga vilken typ av kompetensutveckling de kan erbjuda de arbetssökande. Samtidigt ska utbildningarna också matcha det behov av kompetens som finns hos öns arbetsgivare.
– Vi tittar bland annat på kortare utbildningar inom industri, transport, lager och vård och omsorg. Dessutom försöker vi se vad vi kan göra för de gröna näringarna så att personal snabbt ska kunna gå in där nu när det är säsong, säger Tina Ersson, som tror att arbetslösheten kommer att öka men också är försiktigt positiv.
– Jag tror att till nästa sommar så är vi nog tillbaka på en mer normal nivå.