Den militära övningen ”Zapad 2009” kommer att omfatta Kaliningrad men även delar av Vitryssland. Det ska tränas landstigning och den riskfyllda manövern – att fälla pansar med fallskärm. En rysk tidning påstår att storövningen genomförs för att kunna försvara gasledningar och där finns Gotland med i bilden med den potentiella rysk-tyska varianten Nordstream. Men syftena är omtvistade.
– Försvar av gasledningen är ett av de halmstrån som den ryska Östersjöflottan har försökt gripa efter, i avsaknad av andra vettiga uppgifter. Den vill hitta något som motiverar fortsatta budgetmedel, säger Fredrik Westerlund, säkerhetspolitisk analytiker vid Förvarets forskningsinstitut (FOI) till Dagens Nyheter.
Hur många som kommer att delta i övningen är oklart. Går siffran över 12 500 soldater måste, enligt internationella regler, utländska observatörer bjudas in. Enligt uppgifter kan siffran vara större än så.
Ryssland övar i Östersjön
”Zapad 2009” kallas ryssarnas militära övning. Under september kommer den att genomföras med hundratals pansarfordon, flygplan och helikoptrar – bland annat i Östersjön. Detta skriver Dagens Nyheter under måndagen.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!