På fredag tas det nya biljettsystemet och busskorten i drift. En övergång som Anita Carlsson, chef för kollektivtrafiken, hoppas ska gå bra. Redan nu har det nya systemet testats på ett antal bussar.
– Alla biljettmaskiner kommer att bytas ut och det kommer att se lite annorlunda ut, säger Anita Carlsson.
En av nyheterna är att man kommer kunna registrera sitt busskort på Region Gotlands hemsida. Därefter kan man fylla på busskortet själv via deras sida och skulle man tappa sitt busskort - då kan man spärra det på hemsidan och få ett nytt.
– Det kommer att finnas samma biljettyper som förut och fungera likadant. Planen var att införa det under påsklovet. Men då blev upphandlingen överklagad. Nu hade vi valet att dra igång innan eller efter sommaren, säger Anita Carlsson.
Några av dem som pendlar via buss och inte kommer in till busstationen har framfört en oro över att man måste till stationen för att överföra pengarna från sitt gamla kort till det nya busskortet.
– Det har vi diskuterat och nu kommer man att kunna ta hjälp av busschauffören som fixar det under dagen, säger Anita Carlsson.
Det Bussiga kortet som är för ungdomar upp till 20 år kommer att finnas kvar. Nyheten där är att man kan koppla till ett kort som gäller inom Visby eftersom Bussiga kortet bara gäller på landsbygden.
– Bussiga kortet kommer fortsätta vara gratis. Nu kan man koppla till ett Visbykort i det, säger Anita Carlsson.
Man kommer också att fortsätta ta emot kontanter som betalning.