Sänkt dieselskatt för bönder år 2005

I går hölls samtidigt två presskonferenser om stora frågor för jordbruket.
1) Regeringen, miljöpartiet och vänsterpartiet berättade om sin överenskommelse om den nya jordbrukspolitiken.
2) Lrf:s valberedning presenterade sitt radikala förslag till ny styrelse inför stämman, där man bland annat vill ersätta nuvarande ordföranden Caroline Trapp med Staffan Danielsson från Östergötland.

Gotland2004-04-20 04:00
Peter Olsson, När, Lrf:s länsförbundsordförande på Gotland, satt på traktorn i går och kunde inte uttala sig om detaljerna i trepartiöverenskommelsen, eftersom han inte fått kännedom om innehållet. Men han kunde säga att han tycker att hela hanteringen av ärendet med den nya jordbrukspolitiken är märkligt från svenskt sida.
­Här har man först haft ett remissförfarande och fått en viss acceptans från näringen, säger Peter Olsson. Sen sätter man sig ner, fem i tolv, och förhandlar. Det är en väldigt märklig ordning.
<span class=MR>Minst två kronor per liter</span>
En av de punkter som partierna är överens om är att det äntligen skall bli en skattesänkning på dieseln till jordbrukets arbetsmaskiner från årsskiftet.
­En skattesänkning på diselen är bra, förutsatt att det är en sänkning på minst två kronor per liter, säger Peter Olsson. Annars är det för lite.
I överenskommelsen nämns inga summor för sänkningen. Den saken skall förhandlas i skattesammanhang.
Hur andra överenskommelser slår för Gotlands del är omöjligt att säga utan närmare analys. Man kan konstatera att ekonomiskt var utfallet för öns del plus minus noll ungefär i den departementspromemoria som utformades i februari. Huruvida förutsättningarna förändras på avgörande sätt för Gotlands del nu är svårt att säga.
Så här beskrivs huvuddragen i överenskommelsen, som skall behandlas i riksdagen.
- Jordbruksstöden ska inte vara produktionskopplade
- 400 miljoner satsas på miljö- och landsbygdsutveckling
- Dieselskatten för jordbrukets arbetsmaskiner sänks från och med den 1 januari 2005
- 30 miljoner satsas på att förmedla mervärden i svensk mat
- Jordbruksreformen genomförs 2005.
­Överenskommelsen med miljöpartiet och vänsterpartiet stärker det svenska lantbrukets konkurrenskraft, samtidigt som den möjliggör ett lantbruk i hela Sverige och värnar viktiga miljövärden, säger jordbruksminister Ann-Christin Nykvist. Ett konkurrenskraftigt lantbruk är en förutsättning för en stark livsmedelsindustri och en levande landsbygd.
<span class=MR>Förnyad styrelse</span>
Lrf:s riksförbundsstämma hålls i Västerås den 25-26 maj. Denna stämma kommer att få ta ställning till ett radikalt förslag från valberedningen. I går offentliggjordes detta förslag, som innebär bland annat:
- Nuvarande ordföranden Caroline Trapp får gå och ersätts av Staffan Danielsson från Östergötland.
- Även nuvarande vice ordföranden Thomas Johansson få lämna styrelsen.
- Styrelsen bantas med två ledamöter. Nya blir Stig Högberg, 44 år, skog och mjölkproducent, Västernorrland, Elisabeth Gauffin, 45 år, mjölkproducent, Uppsala län, Per Nilsson, 31 år, nötköttsproducent, Uppsala län
Annika Nygårds, 40 år, grisköttsproducent, Västerbotten, Helena Jonsson, 39 år, nötköttsproducent, Jönköpings län, Thomas Bodén, ordförande Lantmännen.
Valberedningen har haft ett klart mandat att agera för att förändra i ledningen. Vid förra årets stämma valdes ingen på mer än ett år exempelvis. Men det som nu presenteras är troligen mer långtgående än de flesta väntat.
­Det har varit turbulens i styrelsen, det har ju framskymtat i medierna, säger Peter Olsson.
­Jag har haft förtroende för Caroline Trapp, som jag tycker har gjort ett bra jobb, säger han vidare. Men valberedningen har förstås information som vi andra inte har och det som kommit ut till offentligheten tyder ju på att det är något som inte fungerar.
­Givetvis skall vi diskutera valberedningens förslag i länsförbundsstyrelsen.
Staffan Danielsson då?
­Han är en väldigt aktiv person, och han har ett stort politiskt kunnande. Det är kanske just det kunnandet som behövs framöver för det verkar som om vi går in i en ny fas med jordbrukspolitik på nationalplanet, säger Peter Olsson
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om