Sänkt hastighet i Buttle

På väg 565 i Buttle ska man i fortsättningen köra 50 kilometer i timmen.

Gotland2008-03-12 17:04

Det gäller 250 meter öster om väg 534 och 600 meter väster om samma anslutning – allt kopplat till väg 565.
Buttle sockenråd och Buttle hembygdsförening har tidigare ansökt om en sänkning av hastigheten från 70 till 50. Som skäl har getts att vägen är kurvig, har dålig sikt och är utsatt för tung trafik som anses farlig för gående och cyklister.


Nu ger länsstyrelsen sitt godkännande. Man skriver i beslutet att vägen på den aktuella sträckan bara är 5,5 meter bred och att bebyggelsen i området gör att siktförhållandena är mycket dåliga.
Också Vägverket har som remissinstans sagt ja till hastighetssänkningen. Däremot har Polismyndigheten Gotland avstyrkt ansökan med hänvisning till att den aktuella vägsträckan inte har tätortskaraktär. Polisen påpekade även att vägsträckan varit olycksfri de senaste fem åren.

Men länsstyrelsen anser det trafiksäkerhetsmässigt lämpligt att sänka hastigheten till 50. Den nya regeln gäller från 4 april.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om