...Sebastian Svensson,
Hur känns det att få ordförandeuppdraget på Gotland som i fjol utsågs till Årets studentkommun?
- Det känns väldigt bra, det är en intressant roll att axla. Det är mycket som händer nu, både inom kårobligatoriet och inom högskolan här på Gotland.
Vem är Sebastian Svensson?
- Jag har precis gått ut en treårig utbildning i spel och design här på Gotland, kommer från Karlskrona i Blekinge och är 25 år gammal.
Vilka hjärtefrågor vill du driva som ordförande?
- Just nu ligger fokus för oss mycket på så kallad liberal education (ett utbildningssätt som hittills använts mest i övriga Europa och i USA). Annars beror det på vad kårobligatoriet bestämmer att vi ska göra och hur mycket pengar vi får.
Vad händer närmast?
- Vi har en hel del på gång inför Almedalsveckan. Jag och förra ordföranden, Kristina Eriksson, kommer att jobba parallellt till den förste juli då jag tar över ordförandeskapet helt.
Grattis till uppdraget!
- Tack.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!