Signhild och Gunhild - tvillingar som firade 90 år
Signhild och Gunhild har haft glädje av varandra i hela sitt långa liv. Den 6 september 1918 föddes de båda töserna och i lördags firade de alla sina 90 år tillsammans.
kaffekalas. Agneta Lindqvist, Gertrud Levander, Åsa Persson och Charlotte Samuelsson gratulerade tvillingarna Gunhild Samuelsson Signhild Levander (i mitten) som fyllde 90 år på lördag.
Foto: Bengan Zettergren
- Det har hon alltid sagt, berättar Signhild som därmed kan kalla sig storasyster.
Tvillingarna föddes i Mästerby med en timmes mellanrum. Den ena var ljus och den andra mörk. Singan och Gullan kallades de. Efternamnet var Rudin. Systrarna hade sju syskon.
Signhild gifte sig med en Levander i Stenkumla medan Gunhilds man hette Samuelsson. Gunhild flyttade till Skara men hade ett sommarhus i Klinte, dit hon återvände på sommaren.
Sammansvetsade
- Vi har alltid hållit ihop, säger Gunhild.
- Jag kommer ihåg att Gunhild alltid grät när hon skulle iväg med båten, berättar Signhild.
Gunhild flyttade senare hem till Gotland och bor numera i Visby. På tredje våningen och utan hiss.
På gården i Östergårde blev Signhild bondmora, en syssla som hon ännu inte gett upp.
- Hon är fortfarande ute i lagården och sköter kalvarna varje dag, berättar sonen Ulf.
De båda systrarna ser verkligen strålande ut och det är svårt att tro att de är 90 år.
- Jag har inte gjort något särskilt, bara levt som vanligt, säger Gunhild.
- Om man håller igång och arbetar så går det bra. Och så har jag alltid ätit vanlig mat, husmanskost, berättar Signhild.
Fyllda bullfat
På födelsedagen blev det lite extra. Bullfaten var fyllda och gräddtårtor hade garnerats med grädde och stora fina hallon. Ett partytält hade rests för att få plats med alla grannar, släkt och vänner. Medlemmarna i syföreningen och pensionärsföreningen hade också kommit för att fira tvillingarna. När klockan var halv tre var gården fylld av gäster och då reste sig Signhild upp och tog Gunhild under armen.
- Jag är så hemskt kaffesugen, sa hon.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!