Simmar 26 mil
I sju år har den litauiske triathlon-mästaren Vidmantas Urbonas drömt om att simma tvärs över Östersjön. I söndags startade den efterlängtade turen från Kalmar. Runt tolvslaget, natten till onsdag, nådde han den gotländska stranden vid Djupvik.
- Jag lever vid Östersjön och jag ser hur den förstörs av mängder av föroreningar. Genom att göra den här simningen kan jag skapa uppmärksamhet, säger han.
Tanken är viktigast
För sju år sedan började han tänka på det projekt som han nu är mitt uppe i. Han förklarar att det tar tid innan det blir verklighet av sådana drömmar. Visst är det tröttsamt att simma så långt, säger han, men det är långt ifrån fysiken som är det viktiga.
- Det är tanken som är viktigast. Det är den som får mig att fortsätta, säger han.
Trots att vädret inte varit till Vidmantas Urbonas fördel ångrar han inte att han gav sig av. Han förklarar hur de höga vågorna hindrade honom från att ta sig fram i vattnet när han skulle påbörja sträckan Öland-Gotland. Han fick då vända tillbaka och blev ett dygn försenad. Han hoppas på att kunna lämna Herrvik och ge sig ut i Östersjön vid sjutiden på onsdagskvällen, men allt beror på hur kraftig vinden är.
Vidmantas Urbonas följs hela tiden av tre båtar där bland annat hans fru finns med bland passagerarna samt ett tv-team från CNN. Den 259 kilometer långa simningen beräknas avslutas på söndag morgon.
- Om vädret bara vill vara med mig är jag helt klart framme om tre dar, säger han och ser ut över havet vid Herrvik.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!