sista deklarationsdagen

I måndags var sista dagen att lämna in självdeklarationen och utanför Skatteverket i Visby var det full fart. Ulf Heijbel, Östergarn, var en av dem som lämnade in papper i sista minuten. - Jag lämnar alltid in sista dagen.

Gotland2008-05-06 04:00
Att lämna in den för ifyllda deklarationsblanketten blir allt ovanligare och allt fler väljer att deklarera elektroniskt. På Gotland har antalet inlämnade elektroniska deklarationer ökat med xx sen förra året och förhoppningen är att alla i framtiden ska deklarera på elektronisk väg, förklarar Sören Dahlberg, pressekreterare på Skatteverket. För dem som fortfarande ville lämna in papper turades personalen på Skatteverket i Visby om att stå utanför och ta emot deklarationer i sista stund och dela ut karameller. Håkan Moon var en av dem som glatt tog emot pappersblanketterna.
- Det är betydligt färre i år som lämnar in papper än tidigare, berättar Håkan, förut vart det nästan en trafikfara att stå här sista dagen. Men vem vet, nästa år kanske ingen lämnar in papper längre.
Flera av dem som lämnade in deklarationen sista dagen förklarade att det är samma visa varje år. Ulf Heijbel är en av dem som alltid lämnar in sin deklaration sista dagen. I år hade han först tänkt deklarera elektroniskt men hans blankett saknade säkerhetskoder. Varför har han ingen aning om?
- Dottern ringde precis och påminde om att man kan deklarera med SMS men jag kommer nog fortsätta med papper så länge det går, säger Ulf, det är så lätt ändå.
Gun-Louise Johansson, Dalhem, hade en annan anledning till att inte deklarera elektroniskt.
- Det är ju en tradition att lämna in i sista sekund och dessutom får man en karamell, säger hon med glimten i ögat.
Att många lämnar in sin deklaration så sent tror Sören Dahlberg beror på gammal vana.
- Vi är ju vanemänniskor, vi betalar inte räkningarna den 15:e när de ska vara betalda den 30:e, förklarar han.


Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om