"Skönt att de gör någonting åt det"

Vanliga kassakvitton innehåller den skadliga kemikalien Bisfenol A. Det visar nya forskningsstudier. Nu meddelar flera stora butikskedjor att de ska sluta använda den typen av kvittopapper.- Skönt att de gör något åt det, säger Anna Ringqvist, butiksbiträde på Ica Atterdags.

Butikschef. "Om det finns ett så farligt ämne i kvittona måste vi byta ut dem", säger Kamaran Allaf, ägare till Bingebyhallen.

Butikschef. "Om det finns ett så farligt ämne i kvittona måste vi byta ut dem", säger Kamaran Allaf, ägare till Bingebyhallen.

Foto: Tobias Wallström

Gotland2010-08-13 04:00
Anna Ringqvist har arbetat på Ica Atterdags i Visby i nio år. Hon läste om den skadliga kemikalien i går och blev orolig.
- Det är klart att man blir fundersam när man hanterar så många kvitton varje dag som jag gör, säger hon.
Ica, Coop och Axfood uppger att deras kvittopapper innehåller bisfenol, men att de nu ska sluta använda den typen av papper. Det ska fasas ut under resten av året, och till nyår ska butikskedjorna ha gått över till bisfenolfritt papper helt och hållet.

Stör fortplantning
Bisfenol finns i kvittopapperet och gör att texten framträder efter utskrift. Den hormonstörande kemikalien anses skadlig även i låga doser. Den kan störa fortplantningen och öka risken för cancer och diabetes. Det visar två forskningsstudier som gjorts oberoende av varandra i USA och Schweiz.
Man har tidigare varnat för bisfenol i bland annat nappflaskor och matlådor, men allt tyder på att kassakvitton är en värre bov i sammanhanget.
- Enligt de här studierna verkar det som att man kan få i sig mer via kvitton. Ett kvitto kan innehålla många gånger mer än vad man kan få i sig via till exempel en matlåda, säger Monica Lind, docent i miljömedicin vid Uppsala universitet.
Monica Lind hoppas nu kunna göra en studie för att undersöka hur kassapersonal påverkas av ämnet.

"Måste byta material"
På Bingebyhallen i Visby har ägaren Kamaran Allaf just läst om det skadliga ämnet.
- Det här är allvarligt, alla i personalen har mycket kontakt med kvitton. Om det finns ett så farligt ämne i dem måste vi byta material, säger han.
När Kamaran Allaf får höra om de stora butikskedjornas beslut att fasa ut den här typen av kvittopapper säger han att han måste höra med föreningen Vi-butiker hur de ska göra centralt.
- Jag hoppas och tror att de kan hitta ett alternativ, säger han.
Bingebyhallen tillhör den ekonomiska föreningen Vi-butiker. Marknadschefen Patrik Hjert följer nyhetsrapporteringen om bisfenol, och föreningsstyrelsen ska hålla ett möte på onsdag där man ska ta ställning till frågan.
- Det verkar rimligt att vi följer konkurrenternas exempel och fasar ut den här typen av kvitton, säger Patrik Hjert.
När forskare i Boston undersökte kvitton från butiker i staden så hittade de höga nivåer av Bisfenol A i åtta av tio kvitton. Liknande resultat fick en annan forskargrupp i Schweiz. De kunde dessutom visa att ämnet faktiskt förs över till huden på fingrarna, där det i vissa fall kan vara svårt att tvätta bort.
Från huden kan ämnet ta sig till vårt blodomlopp. Bisfenol A har kopplats till en rad hälsoproblem, från hjärt-kärlsjukdomar och typ 2-diabetes till infertilitet.
(Källa: Miljöaktuellt)
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!