Slutar efter 11 tuffa år som politiker på heltid
Jobbet blir tuffare och tuffare. Trycket på de förtroendevalda har ökat. Samtidigt har jag haft ett av de finaste uppdragen: Att vara med och leda och utveckla Gotland. Det har jag varit stolt över.Det säger Hans Klintbom efter beskedet om att lämna sitt uppdrag som heltidspolitiker. Det innebär att posten som oppositionsråd blir ledig, en uppgift som han tycker skulle passa utmärkt för det nuvarande kommunalrådet Eva Nypelius. Men det finns säkert en hel hop intresserade. Det finns många duktiga.
Men även om den nuvarande koalitionen hade fått fortsatt majoritet var Klintbom på väg att sluta, om än inte lika snabbt. Förmodligen hade han då suttit kvar som kommunstyrelsens ordförande ett par år för att sedan lämna över uppdraget i rimlig tid före nästa valrörelse.
Han har varit heltidspolitiker i elva år. Det har varit tuffa år. Tuffa, men intressanta och givande.
Det är som att stå med en tennisracket och ta emot och parera en massa bollar som kommer. Jobbet blir tuffare och tuffare. Trycket på de förtroendevalda har ökat. Man måste kunna svara på alla frågor och stå till svars. Ibland undrar jag varför man utsätter sig för det här, säger han och tillägger att det inte är lönen som gör att man engagerar sig.
Samtidigt har jag haft ett av de finaste uppdragen: Att vara med och leda och utveckla Gotland. Det har jag varit stolt över.
<span class=MR>70-timmarsveckor</span>
Kamratskapen, alla de nya kontakter han har fått, förmånen att på heltid få ägna sig åt samhällsutveckling. Det är sådant han kommer att sakna.
Däremot inte att vara uppbunden veckans alla dagar. Den senaste fyraårsperioden har bestått av idel 70-timmarsveckor.
Nu kanske jag kommer att kunna jobba heltid, säger han och ser fram emot att kunna ta tillvara hösten och våren tillsammans med familjen och att kunna vara ute i naturen på kvällar och helger.
Vad som händer härnäst vet han inte. Ödmjukt talar han om att han hoppas att någon kommer att vilja ta vara på hans kunskaper.
Kanske kommer han att jobba med konflikthantering. Han gillar att hitta lösningar. Det kan handla om ett projekt som har gått i stå.
<span class=MR>Värre andra gången</span>
1992 tillträdde han för första gången posten som kommunstyrelsens ordförande. Efter valet därpå blev han oppositionsråd för att sedan åter ta plats vid ordförandeklubban. Det var värre den andra gången.
Det hade mycket med ekonomin att göra; om budgetdisciplinen och det ekonomiska tänkandet. Det hade varit stora ekonomiska underskott då.
Ekonomin är över huvud taget ett stort problem, anser han. Det finns sådana otroliga behov.
Elva år. Det har hänt mycket under de åren. Hans Klintbom talar om Gotlands nya centrala läge som har uppstått när järnridån inte längre finns.
Det jag tycker att jag har lyckats med är kommunikationerna. Det har varit ett fruktbart samarbete med landshövdingen. Vi har fått snabbfärja året runt i den utsträckning som det har varit nautiskt möjligt.
Han är också nöjd med ö-samarbetet inom EU och att Gotland har varit duktigt på att utnyttja strukturfonderna. Han har även fått vara med och utveckla samarbetet på Gotland, till exempel med Almi.
<span class=MR>Väljarna får döma</span>
När det gäller projekt eller beslut som har varit mindre lyckade säger han att det säkert finns sådana, men att det framför allt är upp till väljarna att döma.
Jag önskar att det hade funnits mer tid att driva och fördjupa sig i frågor. Jag önskar också att det fanns mer personal, mer handläggarstöd, mer handfast informationshjälp.
Ett av politikens dilemman, menar Klintbom, är att det är allmänt vedertaget att det ska finnas motsättningar mellan politiker. Det ska finnas en opposition. Å andra sidan finns det en uppfattning om att politikerna borde försöka att komma överens i stället för att bara "sitta och käbbla".
Det kan vara hårda diskussioner, men sedan är vi kompisar efteråt. Där tror jag att vi politiker är ett föredöme för andra. Det är något som jag tror att andra kan lära sig av.
1971 började Hans Klintbom att arbeta som revisor i kommunen. Mellan 1977 och 1985 var han revisionens ordförande. Den ekonomiska banan är dock ingen han ämnar att återgå till.
Jag tycker inte att man ska gå tillbaka, utan framåt.
Men kommer han verkligen att kunna hålla sig ifrån politiken?
Jag hoppas det. Men jag kommer säkert att sakna det, sakna pulsen. Men jag har ju kvar mitt fullmäktigeuppdrag, säger Hans Klintbom.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!