Snara besked ut- lovas om Kustateljén och kongresshallen
Kongresshallen. Kustateljén i Fårösund. Interaktiva institutets Game-studio.Det är de projekt som regeringen nu kommer att prioritera beslut om vad gäller de Gotlandsärenden som förefallit ha dragits i långbänk.Förhoppningsvis innebär det besked inom en månad.Det beskedet fick den gotländska topptrio som på onsdagen besökte närings- departementet.
Han ingick tillsammans med regiondirektören Bo Dahllöf och Rue-chefen Lena Thalin i den toppdelegation från Gotland som på onsdagen besökte näringsdepartementet efter inbjudan därifrån.
Från näringsdepartementet deltog statssekreterare Jan Grönlund, departementsrådet Britta Saxton samt departementssekreterare Lars Stenström.
Regeringen måste fatta beslut omgående i Gotlandsprojekten, krävde Hans Klintbom.
<span class=MR>Utlovade besked dröjer</span>
Han hade hoppats att flera beslut redan skulle föreligga vad gäller försvarsomställningen. Men det enda projekt som hittills fått klartecken är Gotlands livsmedelsinstitut som 21 februari fick besked efter två års väntan. I flera ärenden var regeringsbesked utlovade före årsskiftet.
För flera av de andra projekten börjar det bli bråttom. Bland dessa Kustateljén som man nu således i alla fall fick besked om skall prioriteras. Här handlar det om 14 miljoner och för Gamestudion sju miljoner.
Kongresshallen kräver också ett ok från EU-håll innan klartecken ges.
Vid besöket gick man främst igenom:
Läget i försvarsomställningsarbetet inklusive en genomgång av inlämnade projektansökningar.
Vi hoppas att det kan komma besked inom en månad för Kustateljén och Gamestudion.
Kommunikationer.
Syftet var i och för sig inte att prata om Gotlandstrafiken. Men i en sidokontakt kom det ändå upp.
Centerpartiet har ju också i dagarna krävt ett regeringsbeslut snarast vad gäller de båda Kinafärjorna.
Arbetsmarknaden.
Arbetsmarknaden var inte heller ett huvudsyfte men med de färska Flextronicsvarslen så var det oundvikligt liksom att diskutera den kommunala ekonomin.
Hans Klintbom sammanfattar:
Vi tycker att de verkade intresserade men vi börjar bli luttrade. Det är i alla fall viktigt att prata sig samman.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!